مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو گفت: توافقات خوبی از نظر اجرایی و مالی بین ایران و آذربایجان برای تکمیل اجرای پروژه‌های مشترک روی رودخانه مرزی ارس صورت گرفت.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، جبار وطن فدا با اشاره به برگزاری پنجاه و یکمین اجلاس کمیسیون مشترک دائمی بهره برداری از منابع آب و انرژی رودخانه مرزی ارس در تبریز، میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در هفته گذشته، افزود: قدمت همکاری‌های دو کشور ایران و آذربایجان از لحاظ حقوقی در زمینه رودخانه مرزی ارس، به سال ۱۳۲۶ برمی گردد که اولین قرارداد را با شوروی سابق داشتیم.
وی ادامه داد: در سال ۱۳۵۰ بهره برداری از سدهای مخزنی ارس و میل مغان روی رودخانه مرزی ارس انجام شد و طی این سال ها، همکاری‌های مشترک خوبی بین دو کشور برقرار بوده است.
مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو، افزود: علاوه بر این دو سد، در دهه گذشته عملیات اجرایی سدهای خداآفرین و قیز قلعه سی نیز آغاز شده که به علت مناقشات میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، پرداخت بخش قابل توجهی از هزینه‌ها و انجام عملیات اجرایی آن، از سوی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، اما بعد از حضور مجدد جمهوری آذربایجان در این منطقه، توافقات جدید را با این کشور داشتیم.
وطن فدا همچنین با اشاره به ملاقات روز گذشته وزیر نیروی ایران با همتای آذربایجانی در شهر باکو گفت: در ابتدای ملاقات وزرای دو کشور، جلسه اعضای کمیسیون فنی مربوط به احداث سدهای خداآفرین و قیز قلعه سی هم برگزار و توافقات خوبی از نظر اجرایی و مالی بین ایران و آذربایجان صورت گرفت.
مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو اضافه کرد: سد خداآفرین یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب حجم ذخیره دارد و پیش بینی شده که در دو طرف این سد، دو نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی احداث شود؛ در دو طرف سد قیز قلعه سی هم، احداث دو نیروگاه ۳۴۰ مگاواتی در نظر گرفته شده است. بهره برداری از این آب و برق تولیدی، به طور مساوی میان دو کشور صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: از دیگر توافقات مهم صورت گرفته در اجلاس روز گذشته، پرداخت سهم جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران بابت عملیات گذشته بود. همچنین، سرمایه گذاری برای ادامه اجرای نیروگاه‌های مذکور، از سوی جمهوری آذربایجان تقبل شد تا در نهایت، هزینه اجرایی پروژه‌های مشترک ایران و آذربایجان روی رودخانه مرزی ارس، به طور مساوی پرداخت شده باشد.
این مقام مسئول گفت: رودخانه ارس پس از ورود به مرز ایران، بیش از ۴۵۰ کیلومتر از مرزهای ایران را در سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل طی می‌کند و بعد از خروج از ایران، در جمهوری آذربایجان به رودخانه دیگری ملحق شده و در نهایت، به دریای خزر می‌ریزد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari