میانه- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: هیچ محدودیتی در تامین آرد شهرستان ها نداریم و مشکلی نیز در این وجود ندارد.
به گزارش خبرنگار مهر، اکبر فتحی عصر امروز در نشست کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان میانه که با حضور نمایندگان مردم این شهرستان درمجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان، مدیران کل آب منطقه‌ای و منابع طبیعی و آبخیزداری، بانک کشاورزی، دامپزشکی، غله وخدمات بازرگانی، خدمات حمایتی و معاونین سازمان و رؤسای ادارات شهرستانی درمحل فرمانداری این شهرستان برگزار شد با اشاره به خشکسالی گسترده و جنگ کشورهای تولید کننده غلات گفت: امسال امنیت غذایی در سطح بین الملل با تهدید مواجه شده است و افزایش جهانی قیمت محصولات استراتژیک کشاورزی، باعث شده تولید این محصولات بیش از پیش اهمیت پیدا کند که دولت و مجلس از زمان استقرار به این موضوع دقت کافی و وافی داشته و اقدامات کم نظیری از جمله قیمت گذاری محصولات کشاورزی را انجام داده‌اند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی آزادسازی نرخ ارز، اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها و تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی کشاورزی را جزو اقدامات مهم دولت و مجلس در زمینه ارتقای سطح امنیت غذایی کشور دانسته و افزود: با هماهنگی و تلاش همه قوا و دستگاه‌ها در سطح ملی و استانی اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها که بیشترین سنگینی آن بر روی بخش کشاورزی بود با کمترین تبعات در حال سپری شدن است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه هیچ محدودیتی برای تأمین آرد شهرستانهای استان وجود ندارد گفت: با توجه به سرریز جمعیتی استان به شهرستانها در فصل تابستان و فصل برداشت محصول، با مصوبه کارگروه آرد و نان شهرستان و استان، آماده تأمین هر میزان آرد مورد نیاز شهرستانها هستیم و هیچ محدودیتی در این رابطه وجود ندارد.
فتحی با اشاره به رتبه اول شهرستان میانه در تولید گوشت مرغ استان و افزایش سی درصدی جوجه ریزی در سطح این شهرستان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل گفت: علیرغم افزایش قیمت نهاده‌های دامی و حذف ارز ترجیحی و نواقص موجود در زمینه تأمین تسهیلات سرمایه در گردش، جوجه ریزی در سطح شهرستان میانه افزایش سی در صدی را نشان می‌دهد که جا دارد از تلاش‌های و زحمات عزیزان مرغدار فعال در این حوزه تقدیر و تشکر شود.
وی با اعلام اینکه دامداران برای دریافت نهاده‌های دامی باید دام‌های خود را پلاک گذاری کرده و در سامانه‌های مربوطه ثبت کنند افزود: اعتبارات مربوط به تأمین تراکتور در سطح استان نسبت به سال قبل ۷۰ درصد افزایش داشته است و با توجه به ظرفیت‌های شهرستان میانه، اعتبارات این شهرستان ۸۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در مورد تأمین کودهای شیمیایی مورد نیاز برای کشاورزان شهرستان میانه نیز گفت: با تلاش‌های و تدابیر دولت و وزارت جهاد کشاورزی کود فسفاته نسبت به سال قبل کاهش قیمت بسیاری داشته و به تبع آن افزایش تقاضا برای کودها رخ داده است اما با این حال هیچ محدودیتی برای تأمین این کود وجود ندارد.
فتحی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان میانه برای توسعه کشت گلخانه‌ای و بازار بزرگ و مناسب کشور روسیه برای محصولات گلخانه‌ای ایران افزود: متأسفانه شهرستان میانه علیرغم پتانسیل‌های بسیار، در زمینه توسعه گلخانه‌ها عملکرد مناسبی نداشته و در رتبه بندی شهرستانهای آذربایجان شرقی پایین‌ترین رتبه را در زمینه کشت گلخانه‌ای دارد و ضرورت دارد با توجه به تخصیص اعتبارات مناسب در بخش توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای سریعاً نسبت به بهبود این حوزه اقدام شود.
وی احداث چند واحد سردخانه‌ای برای نگهداری محصولات باغی شهرستان میانه با توجه به رتبه دوم این شهرستان در تولید سیب استان را ضروری دانسته و گفت: تأمین تسهیلات برای صنایع تبدیلی و تکمیلی و سردخانه‌های که بالای ۵۰ درصدپیشرفت فیزیکی دارند مورد تصویب قرار گرفت.
وی با بیان اینکه در حوزه تغییر الگوی کشت، با توجه به محترم بودن مالکیت اراضی کشاورزی، ابزاری برای الزام در این امر وجود ندارد ادامه داد: اقدامات سازمان جهاد کشاورزی در این حوزه صرفاً توصیه‌ای بوده اما تلاش می‌شود با افزایش دانش و ارتقای سطح آموزش‌ها در اصلاح الگوی کشت بهتر عمل شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استانبا بیان اینکه با توجه به پتانسیل آبی شهرستان میانه مقررگردید از محل اعتبارات سفرریاست محترم جمهوری شبکه‌های اصلی وفرعی اراضی پایاب سدهای این شهرستان اجرایی گردند ادامه داد: باتوجه به تقاضامحور بودن آبیاری تحت فشار و کم فشار مدیریت جهادکشاورزی شهرستان میانه نسبت به تشکیل پرونده برای متقاضیان سامانه‌های نوین آبیاری اقدام خواهدکرد.
وی با بیان اینکه باتوجه به شرایط آب وهوایی این شهرستان انجام مطالعات احداث شهرک گلخانه‌ای مصوب گردید افزود: همچنین مقرر شد صدور حواله کودشیمیایی برای کشت پاییزه قبل از فصل کشت انجام گیرد.
فتحی پیگیری برای افزایش سهمیه آرد روستایی با توجه به افزایش جمعیت بویژه در تابستان را اولویت خواند و با اشاره به اختصاص ۲,۸۰۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان در سفر هیئت دولت گفت: سهم شهرستان میانه از این اعتبارات چشمگیر بوده و در زمینه‌های مورد نظر هزینه می‌شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari