درآمد ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی گمرک
بورس نیوز: بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۱ بایستی در پایان سال، حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان درآمد از محل حقوق ورودی وصول شود.
بر مبنای بودجه مصوب سه ماهه باید حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان حقوق ورودی وصول می‌شد؛ بر این اساس ۲۸ و نیم درصد از میزان بودجه مصوب (حقوق ورودی) وصول شده است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد، احتمالاً تا پایان سال ۶۰ درصد حقوق ورودی مصوب در جداول بودجه سال ۱۴۰۱ محقق شود.
در سه ماه نخست سال جاری حدود پنج هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان حقوق ورودی از طریق گمرکات اجرایی در سراسر کشور وصول شده است.
یکی از دلایل مهم تحقق یک‌سوم منابع مندرج در قانون بودجه در سه ماه نخست سال، اجرای حکم تغییر نرخ محاسباتی ۴۲۰۰ تومانی به نرخ‌ای تی اس از خردادماه می‌باشد. در حالی که حکم قانون بودجه مبنی بر تغییر نرخ محاسباتی ارز باید از ابتدای سال اجرایی می‌شد.
لازم به ذکر است، برای محموله‌های مرتبط با اظهارنامه‌هایی که قبل از زمان اجرایی شدن نرخ محاسباتی جدید (ETS)، از گمرک ترخیص شده، مطالبه نامه کسری دریافتی صادر شده است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که گمرک ایران برای حمایت از کسب‌وکار‌ها و فعالان اقتصادی با موافقت وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک از ۴ هزار میلیارد تومان درآمد ریالی (به صورت موقت) صرف‌نظر کرده است. بر اساس تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی گمرک ایران، فعالان اقتصادی می‌توانند از “ضمانت‌نامه‌” برای پرداخت و تسویه بدهی مربوط به حقوق ورودی در پایان سال استفاده کنند. بر این اساس حدود ۴ هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه مربوط به عدم اجرایی شدن نرخ ETS در ماه‌های نخست سال به گمرک ارائه شده است.

source

توسط ecokhabari