وابستگی کیفیت قطعات خودرو به کیفیت مواد اولیه
بورس نیوز: بابک سلاجقه، مدیرعامل ایساکو درخصوص مواد اولیه خودرو اظهار کرد: خودرو از ۳ دسته مواد تشکیل شده است. نخست مواد فلزی، دوم مواد پتروشمی و سوم موادی که از خارج وارد می شود. در حال حاضر مواد فلزی و پتروشیمی داخلی با قیمت‌های آزاد و براساس قیمت دلار به فروش می‌رسند، مواد وارداتی نیز به خاطر تحریم ها، گران تر به دست ما می‌رسند که همه این‌ها بر قیمت تمام شده خودرو اثر می‌گذارند.
وی افزود: بطور مثال درخت سیم کشی یا دسته سیمی که در خودرو به کار می‌رود دارای ترمینال‌هایی است که از مواد فلزی با فناوری بالا تولید می‌شوند، در سال‌های گذشته این مواد وارداتی بودند و امکان تولید آن‌ها در داخل کشور نبود، اکنون تولید آن‌ها داخلی شده، اما با قیمت بسیار بالایی به ما می‌فروشند و یا مواد پتروشمی مورد نیاز برای ساخت بسیاری از قطعات را با اینکه تولید داخل هستند، نسبت به گذشته با چند برابر قیمت تهیه می‌کنیم.

سلاجقه گفت: از طرفی کیفیت قطعات هم تا حد زیادی به کیفیت مواد اولیه بستگی دارد. اکنون ما ناچاریم اغلب مواد اولیه را از داخل تامین کنیم، در خصوص کیفیت بار‌ها به تولید گنندگان مواد اولیه موضوعات را منتقل کرده ایم و در این زمینه فقط خودروساز مقصر نیست بلکه باید به نقش صنایع دیگر هم توجه داشت.

source

توسط ecokhabari