تا شهریورماه/ واردات خودرو را عامل ارتقا صنعت داخلی
بورس نیوز: منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت درخصوص آئین نامه واردات خودرو اظهار کرد: این آئین نامه تدوین شده و در دست بررسی توسط هیئت دولت است تا آن را ابلاغ کند و البته قبل از اجرا ما با صنعتگران و واردکنندگان، جلسه توجیهی برگزار خواهیم کرد.
معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت افزود: در آئین نامه تدوین شده، واردات خودرو‌های دست دوم امکان پذیر نیست همچنین برای خودرو‌های اقتصادی مشوق‌هایی در نظر گرفته شده است به عنوان مثال از بین ۵ محصول اگر یک محصول تقاضای ۵۰ درصدی داشته باشد برای آن محصول مشوقی تعیین می‌شود که با قیمت نهایی پایین‌تری به دست مصرف کننده برسد.
وی هدف از تدوین آئین نامه را واردات خودرو‌های اقتصادی برای اقشار کم درآمد جامعه دانست و ادامه داد: محدودیتی برای واردات تعیین نشده و شاخص‌های فنی مانند خدمات پس از فروش و قابلیت‌های محصول در نظر گرفته شده است. همچنین وارد کنندگان باید از کشور‌هایی که خودرو‌های به روزی دارند، واردات را انجام دهند.
معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت، واردات خودرو را عامل ارتقا صنعت داخلی دانست و گفت: اجرایی شدن این آئین نامه منوط به مصوبه هیئت دولت است ضمن اینکه بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، تا شهریور ۱۴۰۱ واردات خودرو انجام می‌شود.
وی در ادامه اظهار کرد: به دنبال تاکید رئیس جمهور بر تولید خودروی اقتصادی و همچنین تقاضای نیمی از خریداران خودرو برای این خودرو‌های کم هزینه، وزارت صمت تصمیم گرفت تا علاوه بر واردات خودرو‌های اقتصادی، خودروسازان داخلی هم برای تولید این خودرو‌ها برنامه‌ریزی داشته باشند و از اوایل مرداد ۱۴۰۱ نخستین خودرو‌های اقتصادی تولید داخل را رونمایی کنند.
وی سه مسیر را برای تأمین خودروی اقتصادی عنوان کرد و گفت: نخستین مسیر تولید خودرو‌های اقتصادی داخلی است که خودروسازان این امر را محقق می‌کنند؛ دومین راه پیشنهادی طراحی محصول اقتصادی از سوی خودروساز‌های بزرگ خارجی است تا نمونه طراحی شده در داخل کشور تولید کنیم و مسیر سوم واردات همراه با همکاری با سایر خودروساز‌های جهانی است ضمن اینکه ما از همه ظرفیت‌ها برای تولید خودرو‌های اقتصادی استفاده می‌کنیم.

source

توسط ecokhabari