بورس نیوز:
نامه ای در فضای مجازی منتشر شده که موجب انتقاداتی از سوی برخی فعالان بازار سرمایه نسبت به افشای اطلاعات از سوی صندوق توسعه بازار و صندوق تثبیت بازار سرمایه شده است.
پاسخ مدیرعامل صندوق تثبیت بازار به منتقدان عدم شفافیت این صندوق و ادعای شاخص سازی!
امیرمهدی صبائی مدیرعامل صندوق تثبیت بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: نامه ای که در فضای مجازی پخش شده، مربوط به صندوق توسعه بازار بوده و ارتباطی با ضوابط افشا در صندوق تثبیت بازار سرمایه ندارد. ضمن اینکه عملکرد صندوق تثبیت بازار سرمایه به عنوان یک نهاد مالی ثبت شده و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار، کاملا در چارچوب ضوابط و مقرراتی بوده که برای این صندوق تعریف شده و اقدامی خارج از چارچوب ضوابط و مقررات سازمان بورس انجام نشده است.
مدیرعامل صندوق تثبیت بازار سرمایه در پاسخ به منتقدانی که ادعا دارند عملکرد صندوق تثبیت بازار سرمایه، بیشتر در راستای حمایت از نمادهای شاخص ساز بوده و از سهم های کوچک و متوسط بازار حمایت نشده است، گفت: سوال بنده از دوستانی که نسبت به عملکرد صندوق تثبیت بازار انتقاد دارند، این است که چطور متوجه شده‌اند صندوق تثبیت بازار سرمایه از سهم های شاخص ساز حمایت میکند؟ در شرایطی که جزئیات مربوط به عملکرد صندوق تثبیت بازار سرمایه تاکنون منتشر نشده، این دوستان از کجا اطلاع دارند صندوق تثبیت بازار سرمایه از نمادهای شاخص ساز حمایت کرده است؟ اصلاً منطقی نیست که برخی فعالان بازار سرمایه بدون آنکه اطلاعات موثقی در دست داشته باشند، فقط بر اساس حدس و گمان صندوق تثبیت بازار را به شاخص سازی متهم کنند. قبل از این هم در بهمن ماه سال گذشته، یکی از رسانه های بورسی، ادعا کرد “صندوق تثبیت بازار سرمایه در بعضی نمادها، سفارش های چند ده میلیونی ثبت کرده است” منتشر شده بود که البته این ادعا صحیح نبود و کمی بعد، این خبر در همان رسانه تکذیب شد. در بسیاری مواقع ادعاهایی که مطرح می شوند، واقعی و کارشناسی شده نبوده و تنها بر اساس حدس و گمان عده ای از فعالان بازار مطرح شده است. اما اگر منتقدان ادعا دارند کد معاملاتی صندوق تثبیت بازار را چک کرده و بر اساس مستندات اظهار نظر می‌کنند، باید بدانند این اقدام آنها تخلف محسوب شده و از طریق مراجع ذیصلاح در بازار سرمایه قابل پیگیری خواهد بود.
شاخص سازی و عدم شفافیت دو ادعای واهی منتقدان
پایان مطلب

source

توسط ecokhabari