در بورس تهران امروز اگرچه نماگرهای بورسی شاهد تحرک معامله گران با انگیزه بیشتری نسبت به روزهای قبل بودند اما با تداوم ارزش پایین معاملات کم جان بازار، این وضعیت به فرصت فروش تبدیل شد.
به گزارش خبرنگار مهر، بورس تهران پس از بازگشت از تعطیلات تقویمی دیروز، شاهد حضور معامله گران باانگیزه تری در آغاز معاملات امروز بود و رِنج شدن قیمت سهام در اغلب نمادهای معاملاتی بویژه در گروه پتروشیمی‌ها و سهم‌های بازار دومی در دامنه نوسان مثبت قیمتی ادامه یافت اما در ادامه با تداوم ضعف شدید ارزش معاملات و عدم تحریک پول‌های پارک شده برای ورود به سهم‌های ارزنده، شاهد تغییر موقعیت معامله گران اغلب حقیقی برای استفاده از فرصت فروش بودیم.
این در حالی است که ارزندگی قیمت سهام در بازار کنونی بر کسی پوشیده نیست و اغلب کارشناسان بر سهامداری در بازار سهام تاکید می‌کنند با این همه ترس از سیاست‌های پولی از سوی بانک مرکزی و زمزمه‌های افزایش نرخ سود بانکی باعث شده تا سایه رقیب همیشگی بازار سرمایه در صنعت مالی سنگین‌تر از همیشه باشد.
روند تکنیکالی نماگرهای بورسی با وجود سگینال هایی از ریز موج‌های صعودی برای بازار اما در کنار حجم و ارزش معاملات بازار سهام، همه تحلیل‌ها با اما و اگر مواجه هستند.
در گروه دارویی ها نیز امروز عمده حقیقی‌ها از فرصت فروش استفاده کردند و بر حجم عرضه در این گروه افزوده شد.
در گروه بانک‌ها نیز امروز خبر پایان همکاری محمد فطانت با بانک مرکزی در بانک بحرانی آینده در حالی مورد توجه قرار گرفت که سیاست‌های شورای پول و اعتبار موسوم به برنامه نجات به دلایلی نامعلوم در دستگاه قضائی کشور متوقف مانده و به نظر می‌رسد برای جلوگیری از گرونگیری مجدد اقتصاد کشور از سوی اخلال گران اقتصادی در این بانک، نظارت‌های موشکافانه و ویژه ای نیاز است. فطانت پیش از این در حل معضل پدیده شاندیز و تشکیل کنسرسیومی از بانک‌ها برای تکمیل و تسویه پروژه‌ها با دستگاه قضائی کشور همکاری کرده بود.
در گروه سیمانی‌ها اما همچنان تک سهم‌های نوسانی در کانون توجه معامله گران فرصت طلب این گروه قرار گرفته است.
با نزدیک شدن به روزهای پایانی فصل مجامع، گروه خودرویی‌ها نیز گوش بزنگ اخبار و حواشی مجامع این گروه است.
به گزارش مهر، طی امروز سه شنبه ۲۸ تیر ماه ۱۴۰۱ شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران با کاهش ۸۸۹ واحدی به یک میلیون و ۴۶۸ هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن اما با کاهش ۷۵۶ واحدی عدد ۴۰۱ هزار و ۶۷۸ واحد را به نمایش گذاشت.
شاخص بازار اول اما در حالی با ۲۲۷۵ واحد کاهش به رقم یک میلیون و ۱۰۷ هزار واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با ۳ هزار و ۲۲۴ واحد افزایش، به عدد ۲میلیون و ۸۵۹ هزار واحد رضایت داد.
در بورس تهران امروز ۳ میلیارد و ۵۱۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله در ۲۳۷ هزار و ۷۲ نوبت داد و ستد شد که ارزشی بالغ بر ۳ هزار و ۵۱۵ میلیارد تومان را در برداشت.
در فرابورس نیز شاخص کل این بازار با یک واحد کاهش به رقم ۱۹ هزار و ۶۱۹و احد دست یافت. در این بازار، طی روز جاری یک میلیارد و ۳۶۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله به ارزش بیش از ۴ هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان معامله شد.
اصلی ترین نمادهای تأثیر گذار بر اُفت امروز شاخص کل بورس تهران به ترتیب نمادهای “کگل” با ۱۰۷۸ واحد، “فخوز” با ۸۰۱ واحد و “نوری” با ۶۸۱ واحد کاهش بودند در مقابل اما نمادهای معاملاتی “تاپیکو” با ۶۴۸ واحد، “فارس” با ۲۵۱ واحد و “وخاور” با ۱۶۰ واحد افزایش، بالاترین تأثیر مثبت بر روی شاخص کل بورس تهران را به خود اختصاص دادند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari