مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: امضای تفاهم نامه همکاری استراتژیک بین ایران و روسیه بزرگترین سرمایه گذاری استراتژیک تاریخ صنعت نفت ایران است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، محسن خجسته مهر امروز در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری استراتژیک بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گاز پروم روسیه با اشاره به اینکه صنعت نفت ایران سرمایه گذاری ۱۶۰ میلیارد دلاری برای افزایش تولید نفت و گاز نیاز دارد، افزود: تا کنون ۴ میلیارد دلار قرارداد منعقد شده با شرکت‌های روسیه برای توسعه ۷ میدان نفتی امضا شده است.
وی ادامه داد: جهت انجام سرمایه گذاری خارجی دولت سیزدهم از این نظر با جهش ارزشمندی رو به رو است. امضای این تفاهم نامه بزرگترین سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت و گاز ایران است.
وی با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران از هیچ فرصت سرمایه گذاری با گاز پروم و سایر شرکت‌های روسی چشم‌پوشی نمی‌کند، گفت: همزمان با سفر پوتین به ایران آماده امضای این تفاهم نامه هستیم. توسعه میادین کیش و پارس شمالی، فشار افزایی میدان پارس جنوبی و توسعه ۶ میدان نفتی در این تفاهم نامه وجود دارد.
وی افزود: همچنین سرمایه گذاری پروژه ایران ال ان جی، سواپ گاز و فرآورده نیز در این تفاهم نامه مطرح شده است. این جدیت بیانگر اراده دو طرف برای سرعت بخشیدن برای سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز و زنجیره‌های مرتبط است. سایر طرح‌های ال ان جی، احداث خطوط لوله صادرات گاز و سایر همکاری‌های علمی و تکنولوژی از جمله مهم‌ترین محورهای تفاهم نامه‌ای است که امضا می‌کنیم.
وی گفت: توسعه میدان گازی کیش، پارس شمالی با سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در این ۲ میدان بیش از ۱۰۰ میلیون متر مکعب در روز به طرفیت تولید گاز ایران افزوده خواهد شد. توسعه ۶ میدان نفتی منصوری آب تیمور کرنج آذر چنگوله با این شرکت انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: برای فشار افزایی در پارس جنوبی برای نگهداشت توان تولید اقدام مهم و حیاتی در بزرگترین میدان گازی دنیا با سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری اتفاق خواهد افتاد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari