اهر- امام جمعه اهر از کاهش ۵۰ درصدی تولید محصول استراتژیک گندم ابراز نگرانی کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله جواد حاجی‌زاده ظهر امروز چهارشنبه در آئین شکرگزاری برداشت گندم در روستای قراجه با اشاره به این‌که کشاورزی و تولید در روستاها مصداق عینی جهاد است، اظهار داشت: چندین سال است که مقام معظم رهبری شعار سال را بر مبنای اقتصادی انتخاب می‌کنند و بخش کشاورزی و امنیت غذایی در این زمینه اهمیت ویژه‌ای دارد چراکه بحران فعلی دنیا تأمین غلات است.
امام جمعه اهر افزود: کشورمان در زمینه تولیدات کشاورزی مشکلاتی دارد، اما نسبت به سایر کشورها مشکلات کمتری داریم. این در حالی است جنگ روسیه و اوکراین در شکل‌گیری بحران امنیت غذایی بی‌تأثیر نبود به‌طوری‌که اروپا با کمبود غیرمنتظره‌ی غلات روبرو شده است. حتی در دوران اوج کرونا که در برخی کشورها فروشگاه‌ها را غارت می‌کردند ما با چنین صحنه‌هایی مواجه نشدیم.
وی بابیان این‌که استکبار جهانی در بحبوحه بحران کمبود غلات، با اعمال تحریم‌های ظالمانه قصد فروپاشی جمهوری اسلامی ایران را دارد، گفت: خوشبختانه آمریکایی‌ها تابه‌حال موفق به عملی کردن برنامه‌هایشان نشده‌اند، ولی متأسفانه آن‌چه در کشور در برخی بخش‌ها به مشکلات دامن می‌زند سوءمدیریت است که مانع بزرگی بر سر راه پیشرفت و تسریع در امورات می‌شود.
ابراز نگرانی از کاهش ۵۰ درصدی تولید محصول استراتژیک گندم
حاجی‌زاده، تولید محصولات کشاورزی توسط روستاییان را جهاد در راه خودکفایی کشور عنوان کرد و گفت: خشک‌سالی تأثیر بسیاری در تولید محصولات کشاورزی گذاشته، لذا بایستی برای شکرگزاری دعا و نماز باران اقامه کنیم.
امام جمعه اهر، با ابراز نگرانی از کاهش ۵۰ درصدی تولید محصول استراتژیک گندم تأکید کرد، یادآور شد: کاهش بارندگی‌ها در کاهش تولید گندم بی‌تأثیر نبود، اما باید برای جبران کمبودها به علم در بخش کشاورزی هم اتکا کنیم، این در حالی است که روش‌های سنتی همچون گذشته کارساز نیست.
وی بر لزوم توسعه بخش کشاورزی و افزایش توان تولید محصولات کشاورزی در شهرستان اهر تأکید کرد و افزود: علی‌رغم بارش‌های مطلوب، تنها ۵۰ درصد گندم مورد نیاز در شهرستان اهر تولید شده است.
بازگشت روستای قراجه به محور تولید محصولات کشاورزی با کشت ۱۴۰ هکتار گندم
علی نجفی در آئین شکرگزاری برداشت گندم در روستای قراجه بابیان این‌که ۵ نفر از جوانان با بازگشت به کانون تولید محصولات کشاورزی، روستای خالی از سکنه قراجه را احیا کردند، افزود: زمانی روستای قراجه هیچ سکنه‌ای نداشت اما پنج جوان با بازگشت به روستا ضمن احیای دوباره روستا؛ کانون تولید محصولات کشاورزی را با کشت ۱۴۰ هکتار گندم با بذر اصلاح شده به عرصه‌ی تولید قوی وارد شدند.
سرپرست جهاد کشاورزی اهر از کشت گندم در سطح ۲۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد و گفت: در ۲۶ هزار هکتار از اراضی دیم و ۲۰۰۰ هکتار اراضی آبی شهرستان اهر گندم کشت می‌شود و امسال پیش‌بینی کرده‌ایم تا در اراضی زراعی دیم و آبی اهر ۳۲۰۰۰ تُن گندم تولید کنیم.
ابراز نگرانی از کاهش ۵۰ درصدی تولید محصول استراتژیک گندم
وی با انتقاد از برخی مسئولان شهرستانی به دلیل بی‌توجهی به مشکلات کشاورزان اهری ابراز داشت: کشاورزان را نباید سرزنش کنیم، بلکه مدیرانی همچون امثال بنده عامل عقب‌ماندگی بخش کشاورزی شهرستان اهر هستیم، در حالی که باید حامی کشاورزان می‌بودیم.
نجفی با اشاره به این‌که از ابتدای سال‌جاری در خرید تضمینی گندم، ۳ هزار و ۸۲۸ تُن گندم تا هفتم تیرماه از کشاورزان اهری خریداری سکرده‌ایم، تصریح کرد: سال گذشته ۷۰۰۰ تُن خرید تضمینی گندم در شهرستان اهر صورت گرفته بود.
سرپرست جهاد کشاورزی اهر با قدردانی از کارخانه تولید خوراک دام اریس اهر گفت: کارخانه اریس اهر به تنهایی بذر مورد نیاز کشاورزان منطقه‌ی ارسباران را تأمین می‌کند. این کارخانه مایه افتخار برای بخش کشاورزی است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari