تفاهم‌نامه بزرگترین سرمایه‌گذاری خارجی تاریخ صنعت نفت ایران
بورس نیوز: محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه بین شرکت ملی نفت و شرکت گازپروم روسیه اظهار کرد: این تفاهم‌نامه بزرگترین سرمایه‌گذاری خارجی تاریخ صنعت نفت ایران خواهد بود چرا که منجر به سرمایه‌گذاری چند ده میلیارد دلاری روس‌ها در میادین نفتی و گازی ایران می‌شود.
وی افزود: توسعه میدان گازی کیش و توسعه میدان گازی پارس شمالی با سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری شرکت گازپروم به امضای طرفین رسیده است که با انجام این سرمایه‌گذاری و توسعه این دو میدان گازی بیش از یکصد میلیون مترمکعب در روز به تولید گاز کشور افزوده می‌شود.
خجسته‌مهر ادامه داد: همچنین توسعه ۶ میدان نفتی توسط شرکت گازپروم در تفاهم‌نامه به امضای طرفین رسیده است و پروژه بزرگ دیگری که با سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری شرکت گازپروم روسیه انجام خواهد شد، بحث فشارافزایی در میدان گازی پارس جنوبی است که جهت نگه‌داشت تولید و افزایش تولید این میدان مهم گازی اتفاق خواهد افتاد.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مباحثی، چون سوآپ گاز و فرآورده‌های نفتی و سرمایه‌گذاری برای تکمیل پروژه ایران ال‌ان‌جی را از دیگر موارد مطرح در تفاهم‌نامه دو طرف اعلام کرد و گفت: در حال طراحی بسته‌ای هستیم تا بتوانیم در زمینه فناوری و انتقال تکنولوژی با مراکز تحقیقاتی شرکت گازپروم وارد همکاری مشترک شویم.
وی اضافه کرد: میادینی از جمله میدان نفتی منصوری، آب‌تیمور، کرنج، آذر و چنگوله از دیگر میادینی‌اند که در تفاهم‌نامه فی‌مابین قرار است توسط روس‌ها سرمایه‌گذاری و توسعه یابند.
خجسته‌مهر با بیان اینکه “امروز با یکی از بزرگترین غول‌های انرژی دنیا در حال امضای تفاهم‌نامه و همکاری هستیم”، گفت: ایران و روسیه در مجموع بالغ بر ۷۰ تریلیون مترمکعب ذخایر گازی دارند که این مقدار ۳۰ درصد ذخایر گازی جهان را شامل می‌شود؛ از این رو این دو کشور نقش بسیار مهمی در تأمین پایداری انرژی جهان ایفا می‌کنند.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه آیا نگرانی بابت تحریم‌ها در تحقق این همکاری مشترک وجود دارد، تصریح کرد: ما پیش از این امضای دو قرارداد نفتی با دو شرکت روسی و تفاهم‌نامه با شرکت‌های روسی را در اواخر سال گذشته و در زمانی که تحریم‌ها وجود داشت داشتیم و مذاکرات فعلی نیز در ادامه روند مذاکرات گذشته است و هیچ نگرانی از بابت نقش تحریم‌ها در به سرانجام نرسیدن این تفاهمات و قرارداد‌ها وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: در یک برنامه ۸ ساله، تا افق ۱۴۰۸ با سرمایه‌گذاری یکصد و ۶۰ میلیارد دلاری ظرفیت تولید نفت کشور به ۵.۷ میلیون بشکه و ظرفیت تولید گاز کشور به ۱.۵ میلیارد مترمکعب در روز خواهد رسید و تمام جهت‌گیری‌ها در دولت سیزدهم به‌منظور توسعه و رشد اقتصادی کشور است و در این زمینه از سرمایه‌گذاری خارجی در چارچوب‌های کسب حداکثری منافع ملی استفاده خواهیم کرد و امروز شاهد هستیم که با شرکت‌های بزرگ و صاحب‌نام بین‌المللی در حال مذاکره و امضای قرارداد و تفاهم‌نامه هستیم.
خجسته‌مهر با تأکید به اینکه نفت ایران قابل حذف از بازار‌های جهانی نیست گفت: جهان به نفت ایران احتیاج دارد و سهم صادرات نفت ایران از بازار جهانی حذف‌شدنی نیست و همین مسئله نشان می‌دهد که ایران کشوری مطمئن و باثبات جهت تأمین انرژی جهان است.

source

توسط ecokhabari