کاهش قیمت در شاخص های مربوط به ابنیه
بورس نیوز: شهاب سعادت نژاد، بازرس انجمن انبوه سازان مسکن اظهار کرد: شاخص تعدیل عددی است که توسط سازمان برنامه و بودجه در هر فصل ارائه می‌شود و نشان دهنده مقدار تورم هر یک از بخش‌ها در رشته‌های مختلف است.
وی افزود: در سال جدید شاخص تعدیل سه ماه سوم و چهارم ۱۴۰۰ اعلام شد، اما این شاخص در رشته ابنیه، کمتر از سه ماه دوم سال گذشته اعلام شد؛ یعنی در این بازه زمانی، در قسمت مصالح و دستمزد و شاخص‌های مربوط به ابنیه در ساختمان‌ها با کاهش قیمت مواجه هستیم.
به گفته بازرس انجمن انبوه سازان مسکن، در چند سال گذشته شاهد افزایش نرخ تورم و گران شدن مصالح ساختمانی به ویژه آهن و سیمان مواجه بوده‌ایم که این افزایش قیمت‌ها را بانک مرکزی هم تایید کرده است، اما هم اکنون شاخص تعدیل کل ابنیه کمتر دوره قبل اعلام شده؛ یعنی پیمانکاران و مشاوران و سازندگان که پروژه‌های دولتی را انجام می‌دهد، مبلغی کمتر از سه ماهه دوم ۱۴۰۰ بابت کار کرد و خرید مصالح و دستمزد‌های خود باید دریافت کنند.
سعادتی نژاد گفت: یکی از علل عدم استقبال سازندگان و انبوه سازان از ساخت طرح مسکن ملی، اعلام قیمت ساخت بسیار پایین آن است که هم اکنون ۴.۷۲ میلیون برای هر متر مربع ساخت محاسبه می‌شود. این عدد حتی بسیار کمتر از اعداد اعلامی سازمان برنامه و بودجه برای ساخت یک متر مربع ساختمان است؛ به طوری که قیمت ساخت یک ساختمان بالای ۵ طبقه در شهر‌های بزرگ با رعایت استاندار‌های موجود در هر متر مربع ۱۰ میلیون تومان است و با افزایش هزینه‌های مصالح ساختمانی، این قیمت‌ها هم افزایش خواهد یافت.
کاهش قیمت در شاخص های مربوط به ابنیه

source

توسط ecokhabari