هدیه ازدواج تامین اجتماعی به بیمه شدگان
بورس نیوز: بیمه‌شدگان اجباری از تامین اجتماعی هدیه ازدواج دریافت می‌کنند و برای دریافت هدیه ازدواج نیازی به مراجعه به شعب تامین اجتماعی ندارند. بیمه‌شدگان تامین اجتماعی در صورت داشتن دو سال سابقه بیمه‌پردازی در هنگام ازدواج اول، هدیه نقدی ازدواج معادل یک ماه حقوق مبنای کسر حق بیمه دریافت می‌کنند و اگر زن و شوهر هر دو بیمه‌شده تامین اجتماعی باشند، این هدیه بلاعوض به هر دو نفر پرداخت می‌شود.
در سال ۱۴۰۰ حدود ۹۸درصد کمک هزینه‌های ازدواج به صورت غیرحضوری و بدون مراجعه بیمه‌شده به شعب تامین اجتماعی پرداخت شده است. طبق ماده ۸۵ قانون تامین اجتماعی، کمک‌هزینه ازدواج به عنوان یکی از تعهدات سازمان تامین اجتماعی به عنوان هدیه به بیمه‌شدگان اجباری واجد شرایط که برای بار اول تشکیل خانواده می‌دهند، پرداخت می‌شود. بیمه‌شدگان برای دریافت کمک‌هزینه ازدواج لازم است شرایطی داشته باشند. یکی از شرایط مهم برای دریافت این کمک‌هزینه، وجود سابقه لازم است به نحوی که بیمه‌شده ظرف ۵ سال قبل از تاریخ ازدواج، حداقل به مدت ۷۲۰ روز سابقه کار داشته و حق‌بیمه این مدت از سوی کارفرما پرداخت شده باشد. از دیگر شرایط لازم برای دریافت کمک‌هزینه ازدواج سازمان تامین اجتماعی این است که در تاریخ ازدواج، رابطه استخدامی بیمه‌شده با کارفرما قطع نشده باشد و ازدواج دائم بوده و در دفتر رسمی ازدواج ثبت شده باشد.
میزان کمک‌هزینه ازدواج برابر است با مجموع حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه ظرف ۲ سال قبل از تاریخ ازدواج تقسیم بر ۲۴ و در صورتی که مبلغ محاسبه‌شده کمتر از حداقل دستمزد تاریخ ازدواج باشد، مبلغ قابل‌پرداخت به حداقل دستمزد سال وقوع عقد افزایش می‌یابد. در صورتی که زن و شوهر هر دو بیمه‌شده سازمان تامین اجتماعی و واجد شرایط باشند، پرداخت کمک‌هزینه ازدواج به هر دو نفر انجام می‌شود. همچنین بیمه‌شدگان تامین اجتماعی که سال‌های قبل ازدواج کرده‌اند و در زمان ازدواج شرایط فوق را داشته‌اند و کمک‌هزینه مذکور را دریافت نکرده‌اند، می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند. برای ارائه درخواست دریافت کمک‌هزینه ازدواج، نیازی به مراجعه حضوری به شعب تامین‌اجتماعی نیست بلکه این خدمت در سامانه غیرحضوری سازمان تامین‌اجتماعی موجود است و بیمه‌شدگان متقاضی می‌توانند با ورود به این سامانه به آدرس es.tamin.ir و مراجعه به منوی بیمه‌شدگان / حمایت‌های کوتاه‌مدت / درخواست کمک هزینه ازدواج، صرفا با ورود اطلاعات تاریخ عقد و کد ملی همسر، درخواست خود را برای دریافت این کمک‌هزینه ثبت کنند.

source

توسط ecokhabari