وزیر نفت گفت: در این چهار ماه، نزدیک به ۴ میلیارد دلار وصول از صادرات گاز داشتیم که تقریباً معادل کل وصول صادرات گاز در سال ۱۴۰۰ است.
به گزارش خبرنگار مهر، جواد اوجی وزیر نفت صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: در این چهار ماه، نزدیک به ۴ میلیارد دلار وصول از صادرات گاز داشتیم که تقریباً معادل کل وصول صادرات گاز در سال ۱۴۰۰ است. الحمدالله توانستیم به تعهدات خود در بودجه عمل کنیم.
وی اضافه کرد: در بحث جذب سرمایه‌گذاری در داخل و خارج کشور، قراردادهای توسعه میادین نفتی و گازی داشتیم. امروز هم مصوبه‌ای در دولت تصویب شد که میادینی که ضریب بازیافتی آنها زیر ۲۰ درصد بود، تا ضریب ۳۴ درصد افزایش پیدا کرد. درواقع دولت به وزارت نفت برای استفاده از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی اجازه داد که این نوید خوبی است.
وزیر نفت اظهار کرد: ما تا امروز نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار قرارداد و تفاهم‌نامه در بحث توسعه میادین نفتی و گازی را امضا کرده‌ایم. قرارداد امضا شده با کشور روسیه در بحث توسعه میادین نفتی، به خصوص میادین مشترک نفتی و گازی بود.
اوجی گفت: دو سه هفته پیش بود که میدان نفتی آزادگان که بزرگترین میدان نفتی مشترک ایران و عراق است، بالغ بر ۷ میلیارد دلار استفاده از توان و ظرفیت منابع مالی داخل کشور داشته است که ۶ بانک و ۶ هلدینگ بزرگ اقتصادی مشارکت می‌کنند. در حقیقت در توسعه این میدان سهام‌دار می‌شوند.
وی با بیان اینکه توسعه این میدان نفتی را شروع کرده‌ایم، گفت: در حال حاضر روزانه ۱۹۰ هزار بشکه نفت برداشت می‌کنیم که با برنامه‌ریزی انجام شده در وزارت نفت، از ظرفیت‌های بخش‌های مختلف مالی اعم از بانک‌ها و هلدینگ‌ها استفاده می‌کنیم تا ظرف چند سال آتی به ۵۷۰ هزار بشکه نفت در روز برسیم.
تکمیل می شود…

کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari