تبریز- ناظر گمرکات آذربایجان شرقی اعلام کرد: امسال ۵۴۵ هزار و ۳۱۵ تن کالا به ارزش ۳۳۳ میلیون دلار از طریق مبادی گمرکی استان به ۷۷ کشور صادر شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، لیلی اورنگی افزود: این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، از لحاظ ارزش چهار درصد و از نظر وزنی ۹ درصد کاهش یافته است.
وی با اشاره به اینکه عمده محصولات صادراتی از گمرکات استان در سه ماهه نخست سال جاری مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده است گفت: این مواد ۹۷ میلیون دلار با سهم ۲۹ درصد، چدن، آهن و فولاد ۶۱ میلیون دلار با سهم ۱۸ درصد، میوه‌های خوراکی ۲۴ میلیون دلار با سهم هفت درصد، سوخت‌های معدنی روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آن‌ها ۲۳ میلیون دلار با سهم هفت درصد و مصنوعات از چدن آهن یا فولاد ۱۵ میلیون دلار با سهم سه درصد به خود اختصاص داده‌اند.
ناظر گمرکات استان عمده کشورهای هدف صادرات از طریق گمرکات آذربایجان شرقی را ترکیه، عراق، ارمنستان، افغانستان و جمهوری آذربایجان اعلام کرد و ادامه داد: در این مدت ارزش صادرات به ترکیه ۱۴۶ میلیون دلار، عراق ۶۶ میلیون دلار، ارمنستان ۳۱ میلیون دلار، افغانستان ۱۳ میلیون دلار و جمهوری آذربایجان ۱۲ میلیون دلار بوده است.

اورنگی تعداد کل کشورهای هدف صادراتی گمرکات آذربایجان شرقی را در این مدت ۷۷ کشور و در قالب ۷۶ گروه کالایی برشمرد و بیان کرد: صادرات از طریق گمرکات استان آذربایجان شرقی به کشورهای ترکیه ۵۱ درصد افزایش، عراق ۱۹ درصد کاهش، ارمنستان ۵۶ درصد افزایش، افغانستان ۵۵ درصد کاهش و جمهوری آذربایجان ۱۵ درصد افزایش داشته است.
ناظر گمرکات آذربایجان شرقی میزان واردات از گمرکات استان را در سه ماهه نخست سال جاری بیش از ۸۴ هزار تن کالا به ارزش ۲۸۲ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: این میزان کالای وارداتی در مدت یاد شده نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۱۳ درصد کاهش و از نظر ارزش دلاری ۱۷ درصد افزایش داشته است.
وی عمده محصولات وارداتی از گمرکات استان را در سه ماهه نخست امسال وسایل نقلیه زمینی ۱۰۲ میلیون دلاری با سهم ۳۶ درصد، ماشین آلات و وسایل مکانیکی، اجزا و قطعات آن‌ها با ۴۱ میلیون دلار با سهم ۱۴ درصد، محصولات شیمیایی آلی ۱۴ میلیون دلار با سهم پنج درصد، مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد ۱۲ میلیون دلار با سهم چهار درصد و توتون و تنباکو ۱۰ میلیون دلار باسهم سه درصد عنوان کرد.
اورنگی در خصوص مقایسه پنج قلم عمده کالای وارداتی از طریق گمرکات آذربایجان شرقی نسبت به مدت مشابه سال قبل اظهار کرد: وسایل نقلیه زمینی ۱۶ برابر رشد، ماشین آلات و وسایل مکانیکی، اجزا و قطعات آن‌ها پنج درصد افزایش، محصولات شیمیایی آلی ۲۳ درصد افزایش، مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد ۲۲ درصد افزایش و توتون و تنباکو ۷۲ درصد کاهش داشته است.
وی عمده کشورهای مبدا واردات کالا به کشورمان از طریق گمرکات آذربایجان شرقی را ترکیه، امارات متحده عربی، آلمان، چین و گرجستان برشمرد و اظهار کرد: در این مدت ارزش واردات از ترکیه ۱۵۵ میلیون دلار، امارات متحده عربی را ۳۹ میلیون دلار، آلمان را ۲۱ میلیون دلار، چین را ۱۷ میلیون دلار و گرجستان را ۹ میلیون دلار بوده است.
اورنگی تعداد کل کشورهای مبادی وارداتی از گمرکات آذربایجان شرقی را در این مدت ۴۰ کشور و در قالب ۵۵ گروه کالایی برشمرد و گفت: نسبت به ۳ ماهه سال گذشته واردات از طریق گمرکات استان از کشورهای ترکیه ۱۵ درصد افزایش، امارات متحده عربی ۴۱ درصد افزایش، آلمان ۳۱ درصد کاهش، چین ۲۶ درصد کاهش و گرجستان ۹ برابر رشد داشته است.
ناظر گمرکات آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: درآمد وصولی گمرکات استان در سه ماهه اول سال جاری چهار هزار و ۲۴۵ میلیارد ریال بود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari