وزیر صمت در دیدار با همتای بلاروسی خود در مینسک اعلام کرد: ایران برای توسعه روابط اقتصادی با بلاروس در بخش‌های ماشین آلات صنعتی، لیزر و الکترونیک و دارو آمادگی دارد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سید رضا فاطمی امین در جریان سفر به بلاروس جهت شرکت در اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور، در دیدار با وزیر صنایع بلاروس، اظهار داشت: طی سال‌های گذشته دو کشور تعاملات زیادی با یکدیگر داشته اند اما با توجه به ظرفیت‌های موجود می‌توانیم همکاریهای بیشتری انجام دهیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: عضویت ایران در اوراسیا یکی از اتفاقاتی است که می‌تواند سبب گسترش روابط میان دو کشور شود بنابراین امیدواریم با توجه به مذاکرات انجام شده طی یک سال آینده این امر محقق شود.
وی با تاکید بر اینکه اقتصاد دو کشور مکمل یکدیگرند افزود: بلاروس دارای ظرفیت‌هایی است که اگر با ظرفیت‌های ایران پیوند داشته باشد، می‌تواند اتفاقات مهمی را رقم بزند.
فاطمی امین پیشرفت و توسعه در حوزه تجهیزات و ماشین آلات صنعتی، لیزر و الکترونیک را از جمله موضوعات مورد نظر طرفین اعلام کرد که در سال‌های گذشته ارتباطات خوبی میان دو کشور به وجود آمده است.
وی افزود: از طرف دیگر ما در ایران ظرفیت‌هایی را داریم که می‌تواند نقش مکمل داشته باشد، بعنوان مثال در حوزه صنایع و معادن، حجم گسترده‌ای در حوزه استخراج و بهره برداری در حوزه فلزات داریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حوزه کشاورزی، صنایع غذایی و تجهیزات پزشکی امروز یکی از شرکت‌های ایرانی در بلاروس کار خود را برای تولید تجهیزات پزشکی ایرانی آغاز می‌کند گفت: در عمده ترین محوری که ما در بلاروس داریم توسعه ساخت ماشین آلات صنعتی است بویژه در حوزه صنایع معدنی و میکرو الکترونیک است که با فعال شدن ظرفیت‌های آن میان دو کشور، اتفاقات مثبتی رقم خواهد خورد.
وزیر صنعت بلاروس نیز در این دیدار با ابراز علاقمندی برای تبادلات تجاری با ایران گفت: امیدواریم در این سفر بتوانیم تفاهماتی در باب صادرات و واردات تجهیزات و ماشین آلات داشته باشیم.
وی با تأیید اظهارات وزیر صمت جمهوری اسلامی ایران گفت: در تمام حوزه‌ها موضوعات مورد اشاره می‌توانیم کارگروه‌هایی را تشکیل دهیم تا تعاملات به درستی شکل بگیرد.
وزیر صنعت بلاروس با اشاره به اینکه به دستور رئیس جمهور بلاروس، وزارت امورخارجه در حال تنظیم سند همکاری مشترک دو کشور وتوسعه روابط است، از سفر وزیر امور خارجه این کشور به ایران برای فعال کردن همه ظرفیت‌های موجود و دستیابی به سندی جامع خبر داد.
وی گفت: شرکت‌های تخصصی را با همکاری اتاق‌های بازرگانی به یکدیگر متصل می‌کنیم تا تعاملات مثبت تجاری صورت گیرد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari