کشتی صادراتی اوکراین فردا به لبنان می رسد+بورس نیوز
بورس نیوز:
این خبر که نخستین محموله صادراتی اوکراین روز شنبه به لبنان می‌رسید امیدواری کشور‌ها برای صادرات از این کشور را بیشتر کرده و توانسته تا حدودی قیمت غلات و گندم را در بازار‌های جهانی کاهش دهد.
پس از توافق روسیه و اوکراین برای صادرات نخستین محموله ذرت از اوکراین به مقصد لبنان حرکت کرده و کارشناسان پیش بینی کرده اند که پس از اینکه بازرسی‌ها در ترکیه به پایان رسید، روز شنبه در بنادر لبنان لنگر بیندازد.
هفته گذشته روسیه و اوکراین توافق کردند که محموله‌های کشاورزی از جمله گندم و غلات از بندر دریای سیاه به کشور‌های دیگر صادر شود، اما باید این محموله‌ها در ترکیه بازرسی شوند تا از نداشتن جنگ افزار و یا سایر موارد به غیر از محموله غذایی اطمینان حاصل شود.
بر اساس این گزارش این خبر مثبت توانسته قیمت کالا‌های اساسی از جمله گندم و خوراک دام را در بازار‌های جهانی کاهش دهد به طوری که امروز قیمت گندم ۵ دلار کاهش یافت و هر بوشل از این محصول به قیمت ۷۷۷ دلار و ۵۰ سنت معامله شد.
قیمت ذرت هم که به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود ۳.۲۵ دلار کاهش قیمت داشت و به قیمت ۶۰۳ دلار معامله شد.
قیمت دانه‌های روغنی هم امروز روند کاهشی داشت و قیمت سویا که بیشتر به عنوان استحصال روغن از آن استفاده می‌شود ۶.۲۵ دلار کاهش قیمت داشت. گیاه روغنی کانولا هم کاهش ۸.۵ دلاری را تجربه کرده است.
روسیه و لبنان که اکنون ۶ ماه است درگیر جنگ هستند  ۳۰ درصد غلات دنیا را تامین می‌کردند و عمده‌ترین صادر کنندگان دانه‌های روغنی در بازار‌های جهانی به حساب می‌آمدند.
پایان مطلب

source

توسط ecokhabari