یک مقام مسئول با اشاره به استفاده درست از دریا گفت: به عنوان مثال اسکله‌های تفریحی و دریایی می‌توانند حداقل ۲۰۰ شغل مستقیم و بیش از ۱۰۰۰ شغل غیرمستقیم ایجاد کنند.
مهدی ایزدی، در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به استفاده از امکانات موجود برای رونق اقتصادی اظهار کرد: گردشگری تفریحی دریایی شامل تفریح در سواحل و داخل دریاست برای همین در این بخش از امکانات روز دنیا استفاده می‌شود که ازجمله آن می‌توان به اتوبوس‌های دریایی، کشتی‌های تفریحی- دریایی اشاره کرد، ما هم با برنامه‌ریزی در کشورمان می‌توانیم چنین امکاناتی را فراهم کنیم.
سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران افزود: با توجه به شرایط استان مازندران و شرایطی ویژه‌ای که دریا در این استان دارد در حال برنامه‌ریزی هستیم و در این راستا مجوزهایی نیز صادر شده است. یکی از سرمایه‌گذاران برای واردات کشتی تفریحی به استان درخواست داده است که در صورت انجام آن اتفاقات خوبی در دریا خواهد افتاد.
ایزدی خاطرنشان کرد: قطعاً مردم از اتوبوس دریایی و یا کشتی‌های تفریحی استقبال خواهند کرد چون کشتی‌های تفریحی امکاناتی نظیر هتل، تفریح و پذیرایی دارند و مسافران می‌توانند از گردش در دریا لذت ببرند.
وی بیان کرد: در حال حاضر ۶ مجوز گردشگری دریایی در استان مازندران صادر شده است؛ یکی از مجوزها برای پروژه‌ای در محور رویان به نوشهر است، در این پروژه ۳۰۰ متر داخل آب حوضچه‌ای ایجاد می‌شود تا قایق‌های تفریحی داخل آن پهلو بگیرند، در واقع این مکان‌ها ایستگاه‌هایی هستند که قایق‌ها می‌توانند مسافر خود را سوار کنند و داخل دریا ببرند، حتی این قایق‌ها می‌توانند کنار محور ساحلی از رامسر به انزلی تردد کنند.
استقبال سرمایه‌گذاران گردشگری دریایی از آزادسازی سواحل
ایزدی تصریح کرد: تا به امروز سواحل دریا آزاد نبود اما با آزاد شدن سواحل سرمایه‌گذاران بخش خصوصی از آن استقبال کردند؛ ما نیز تلاش می‌کنیم مجوزها را سریع صادر کنیم تا مردم از امکانات دریایی بهره‌مند شوند و استفاده‌های بهینه‌ای از این مجموعه‌ها داشته باشند.
وی با بیان اینکه رونق گردشگری دریایی می‌تواند یک شرایط ویژه ای را برای استان مازندران فراهم کند، اضافه کرد: اسکله‌های تفریحی و دریایی می‌توانند حداقل ۲۰۰ شغل مستقیم و بیش از ۱۰۰۰ شغل غیرمستقیم ایجاد کنند، همچنین تورهای گردشگری می‌توانند رونق اقتصادی در عرصه‌های گردشگری را فراهم آورند.
رونق گردشگری در گرو کشتی‌های تفریحی
سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران در اشاره به کمبود و مشکلات بیان کرد: برای رونق گردشگری به حضور کشتی‌های تفریحی نیاز داریم اما در این عرصه از تولیدات داخلی بهره‌مند نیستیم؛ از رود ولگا می‌توانیم برای واردات این کشتی‌ها اقدام کنیم برای این منظور باید چندین مجوز از وزارتخانه‌های متعدد بگیریم تا بخش خصوصی بتواند آن را وارد کند.
وی مطرح کرد: یکی از سرمایه‌گذاران شرایط واردات و خرید کشتی تفریحی را دارد اما با توجه به محدودیتی که قانون فراهم کرده این امکان وجود ندارد؛ در حال پیگیری هستیم تا سازمان بنادر و کشتیرانی، راه و شهرسازی، محیط زیست و منابع طبیعی مجوزهای لازم را صادر کنند تا این سرمایه‌گذار بتواند کشتی تفریحی را وارد استان مازندران کند.
ایزدی عنوان کرد: یکی از شرکت‌های داخلی می‌تواند کشتی تفریحی بسازد اما برای ساخت حداقل سه تا چهار سال زمان نیاز دارد ولی در صورت آماده شدن مجوز، سرمایه‌گذاران برای واردات آن در کمتر از سه ماه اعلام آمادگی کردند.
وی گفت: با توجه به محدودیت‌های موجود نمی‌توانیم در جزیره میانکاله سازه ایجاد کنیم ولی این جزیره می‌تواند محلی برای بازدید گردشگران از گونه‌های پرندگان باشد، البته برای این منظور باید بین محیط زیست و گردشگری تعامل برقرار شود تا مردم از چنین فضاهایی بیشتر استفاده کنند.
سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران تشریح کرد: برای رونق گردشگری دریایی می‌توانیم قوانین مصوب شده را مرور و موانع را برطرف کنیم؛ برای نمونه حتی منابع طبیعی اختیاری در واگذاری حریم ۶۰ متر به بخش خصوصی ندارد بنابراین باید مواردی از این قبیل اصلاح شوند. قانون اجازه واردات کشتی‌های تفریحی در استان مازندران را نمی‌دهد و می‌گوید که باید از تولیدات داخلی استفاده شود اما این امکان وجود ندارد بنابراین باید قانونش اصلاح و یا مجوز آن از مجلس گرفته شود تا سرمایه‌گذاران، کشتی‌های تفریحی را برای استفاده مردم وارد عرصه دریا کنند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari