صندوق‌های چند کالایی فرصت جدید سرمایه‌گذاری در بورس کالا هستند که سرمایه‌گذاران به وسیله آن می‌توانند همزمان در کالاهای مختلف سرمایه‌گذاری کنند.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ خشیار دادمنش، کارشناس حوزه بازارهای کالایی درباره آغاز فعالیت صندوق‌های چند کالایی گفت: صندوق‌های چند کالایی برای یک سرمایه‌گذار تنوع در پرتفو و کاهش ریسک را به ارمغان می‌آورد.
به گفته دادمنش، مجوز نخستین صندوق چند کالایی از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ شد که نخستین صندوق بر مبنای دارایی پایه زعفران خواهد بود. دارایی پایه تمام صندوق‌های کالایی مبتنی بر کالا است که این شامل گواهی سپرده‌های کالایی، قراردادهای آتی کالایی، قراردادهای اختیار معامله و سلف استاندارد موازی می‌شود.
این بدان معناست که صندوق‌های کالایی باید بر اساس این موارد شکل بگیرند و این صندوق‌ها خود به طور مستقیم نمی‌توانند کالای مورد نظر را خریداری و نگهداری کنند اما صندوق‌های چند کالایی این فرصت را فراهم می‌کنند که افراد با خرید یک صندوق همزمان چند کالا را داشته باشد و از مزیت‌ها و آبشن‌های وسیع‌تری بهره ببرند.
به گفته این کارشناس حوزه کالایی در زمینه صندوق‌های چند کالایی بحث بر سر این است که این صندوق‌ها می‌توانند علاوه بر آن دارایی پایه‌ای که دارند، در گواهی سپرده کالاهای دیگر نیز سرمایه‌گذاری کنند و به جای یک کالا چند کالا داشته باشند.
وی می‌گوید: این صندوق‌ها مزیت‌های دیگری نیز مانند افزایش امنیت (کاهش سرقت)، کاهش هزینه‌ها (هزینه نگهداری فیزیکی کالا و جابه‌جایی) و شفافیت را برای سرمایه‌گذاران به همراه دارند.
در حال حاضر در بورس کالا ۹ صندوق کالایی وجود دارد که تعداد ۷ مورد از آنها مبتنی بر طلا و دو صندوق دیگر صندوق‌های زعفران هستند.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari