وزیر اقتصاد در دیدار با مجمع کارآفرینان گفت: گره‌گشایی برای چهره‌های فعال و خوش‌سابقه حوزه صنعت، تولید و صادرات، رسالت دولت است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت اقتصاد، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشستی با مجمع کارآفرینان ایران و در جمع فعالان اقتصادی و کارآفرینان اظهار کرد: جمع حاضر در جریان نوع پیشنهادات و سیاست‌گذاری‌هایی که وزارت اقتصاد در دوره جدید داشته است، هستند و ما تلاش کرده‌ایم ستاد اقتصادی دولت را در همین حوزه با خود هماهنگ و هم‌صدا کنیم.
وی اضافه کرد: همچنین تلاش کردیم به کسانی که تازه می‌خواهند فعالیت‌هایشان را شروع کنند کمک کنیم که دسترسی‌های شأن به موارد تولید و صادرات کم‌هزینه و کم زمان باشد.
وزیر اقتصاد تأکید کرد: کارآفرینان با تجربه و عملکرد خود نشان دادند که چقدر توان تولیدی و صادراتی دارند و دیگر نیازی نیست که از نو بیازماییم و تلاش کنیم.
خاندوزی افزود: تلاش کردیم از طریق برخی مشوق‌ها بار تحمیل‌شده از بیرون صنعت به کارآفرینان را کم کنیم که در این مورد توانستیم کاهش پنج‌درصدی مالیات و تمدید قانون تسهیل را انجام دهیم.
وی افزود: در حوزه گمرکی تلاش کردیم تعداد شرکت‌هایی که می‌توانند از مسیرهای سبز استفاده کنند را افزایش دهیم.
وزیر اقتصاد تأکید کرد: ادعا نداریم که تا به امروز شق‌القمر کرده‌ایم اما در کارنامه یازده ماه گذشته نشان می‌دهد که عملکرد ما چگونه بوده‌است و نشان می‌دهد که چقدر پیشنهاداتی که از سوی ما مطرح شده در حوزه دغدغه تولیدکنندگان بوده است.
وی توضیح داد: مجموعه نظام بروکراسی کشور سنگلاخی را برای تولیدکنندگان فراهم می‌کند و یک دوی با مانع و بسیار سخت و خسته‌کننده و فرسایشی است که اگر بخواهید وارد عرصه بازارهای جهانی و صادراتی هم بشوید تشدید می‌شود و از یک اندازه‌ای هم بزرگ‌تر شوید ملاحظات و محدودیت‌های نظارتی و … بیشتر می‌شود و عرصه را تنگ‌تر می‌کند.
خاندوزی عنوان کرد: برای اینکه بتوانیم از بازیگران خوش‌نام و معتبر خود دفاع کنیم و آنها را از این سنگلاخ و مسیر سخت و دوی با مانع با هزینه کمتری عبور دهیم، ایجاد کارگروهی متشکل از فعالان این حوزه بهترین تصمیم است.
وی خطاب به کارآفرینان گفت: شما بزرگواران که در این صنعت مقدم و پیش‌رو هستید خودتان مسائل را شناسایی و راهکارها را جمع‌بندی کنید و بنده و معاونان وزارتخانه هم تمام ظرفیت خودمان را در مسیر سیاست‌گذاری و تصویب به کار می‌گیریم.
خاندوزی با تأکید بر ضرورت امیدواری و امیدآفرینی از سوی چهره‌های شناخته‌شده صنعت تأکید کرد: فعالان اقتصادی خوش‌نام و معتبر می‌توانند امید دهنده باشند و به جای توصیه به نرفتن در این مسیر، پیشنهاد دهنده ورود به این مسیر باشند.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: چهره‌های خوش‌نام و معتبر و کسانی که کارنامه عملکردشان روشن است و خواسته غیرقانونی هم ندارند باید بتوانند بر مشکلات و موانع پیش رو غلبه کنند، اما برای این‌که بتوانند قد بکشند و بازارهای بیشتری را به‌ویژه در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی به دست گیرند، حتماً نیازمند حمایت حاکمیت و دولت‌ها هستند.
وی تأکید کرد: اگر بر عکس بخواهیم تضعیف چنین افرادی را در پیش بگیریم، ثمره و نتیجه آن بازی مشخص است و نیازمند تحلیل هم نیست.
وزیر اقتصاد استفاده از ظرفیت کارگروه پیشنهادی را برای رفع موانع و تسهیل مسیر برای کارآفرینان و صنعت گران ضروری دانست.
وزیر اقتصاد با استقبال از پیشنهادات کارآفرینان برای رفع موانع پیش روی فعالان اقتصادی، درباره برگزاری منظم جلسه با فعالان اقتصادی و کارآفرینان به صورت هفتگی یا دو هفته یکبار قول مساعد داد.
وی گفت: گره باز کردن برای چهره‌های فعال و خوش‌سابقه حوزه صنعت و تولید و صادرات کشور جز مواردی است که کاملاً در راستای رسالت‌های ماست و مفتخریم که به این افراد کمک کنیم تا هم برای خودشان منفعتی داشته و هم برای اقتصاد کشور ارزآوری منفعت داشته باشند.
وزیر اقتصاد همچنین گفت: در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی حل برخی از مسائل را در حوزه داخلی در دستور کار قرار می‌دهیم اما واقعیت این است که در جاهایی که نیازمند قاعده گذاری‌ها یا تغییر قوانین و قواعد مصوبات هیئت دولت هستیم، ظرفیت دبیرخانه اتاق آنچنان که باید فعال نیست که آن هم می‌تواند تکمیل شود.
وزیر اقتصاد همچنین در ادامه جلسه با اشاره به لزوم تشکیل کارگروه مشترک کارآفرینان با وزارت اقتصاد توضیح داد: سوال مختص کارگروه این است که چه قاعده و قانونی دولت و مجلس در کشور حاکم کنند تا شما تولیدکنندگان و صادرکنندگان راحت‌تر بتوانید صادر کنید، بزرگ‌تر و قوی‌تر شوید و بتوانید در دنیا رقابت کنید.
خاندوزی بیان کرد: وظیفه ما در کارگروه این است که مصادیق مشخص و موردی را پیش ببریم، تا آرام‌آرام این درختی که ثمر می‌دهد با امید بیشتری به ثمر برسد، چه‌بسا کار بلندمدتی ازاین‌جهت در پیش داشته باشیم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari