تبریز- رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه تمامی اراضی کشاورزی تا پایان کار دولت سیزدهم سنددار می‌شود، گفت: سند دار کردن اراضی کشاورزی برای کشاورزان قدرت ایجاد می کند.
به گزارش خبرنگار مهر، اکبر فتحی صبح پنج شنبه در همایش سنددار کردن اراضی کشاورزی که با حضور مسئولین استانی و دادستان تبریز برگزار شد، ضمن گرامیداشت سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به میهن اسلامی و تسلیت ایام عزاداری اباعبدالله (ع)، سنددار کردن زمین‌های کشاورزی علیرغم قوانین متناقضی که در این خصوص وجود دارد را اقدامی سازنده توصیف نموده و گفت: هدف از برگزاری این نشست، ایجاد هماهنگی و همدلی بیشتر بین سازمانهای مربوطه در راستای افزایش سرعت اجرای قانون سنددار کردن اراضی کشاورزی است و این مهم با هدایت و راهبری دادستان تبریز بیش از پیش عملی خواهد شد.
وی عملکرد استان در حوزه سنددار کردن کشاورزی را نامناسب دانسته و خاطرنشان کرد: سند برای کشاورز قدرت می‌آورد و کشاورزان باید از حق خود برخوردار باشند که از سند خود در امورات لازم استفاده نمایند.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی سنددار کردن اراضی کشاورزی را مأموریتی در حوزه وظایف سازمان جهاد کشاورزی و ثبت اسناد و املاک دانست و اظهار داشت: هر آنچه که بتواند به ارتقا وضعیت کشاورزان و جامعه روستایی منجر شده، گره‌ی از مشکلات وی گشوده و حوزه کشاورزی را بهبود ببخشد، از وظایف جهاد کشاورزی است و باید در راستای اجرایی شدن آن تلاش مضاعف نمود.
فتحی تلاش جهاد کشاورزی برای درج پلاک ماشین آلات کشاورزی جهت دریافت سوخت را نمونه‌ای از اقدامات این مجموعه در راستای حل مشکلات کشاورزان دانسته و گفت: در حوزه توزیع سوخت ماشین آلات کشاورزی نیز ما مستقیماً مسئولیتی نداشتیم اما داوطلبانه پیشقدم شدیم تا به تخصیص سوخت به ماشین آلاتی که در تولید نقش اساسی دارند، نقش فعال ایفا نمائیم.
وی با اشاره به ضرورت صدور سند برای اراضی کشاورزی از بعد حل مسائل اجتماعی و کشاورزی، گفت: برای سرمایه گذاری و صدور پروانه در حوزه کشاورزی، داشتن سند شرط است و اگر این سند صادر نشود کشاورز از دریافت مجوز لازم نیز محروم می‌شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی صدور سند زمین‌های کشاورزی را وظیفه‌ای مشترک بین سازمان جهاد کشاورزی و اداره ثبت اسناد و املاک دانسته و اظهار داشت: از همه مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌ها می‌خواهم همکاری تمام عیاری در این حوزه داشته باشند تا این قانون با سرعت هر چه بیشتر اجرا شود.
فتحی ادامه داد: از آنجا که صدور سند مسأله‌ای تقاضا محور است، باید کشاورزان را مجاب نمائیم که اجرای این قانون عوائد و منافع زیادی برای آنها دارد.
وی با اشاره به تعهد وزیر محترم جهاد کشاورزی در خصوص سنددار کردن تمامی اراضی کشاورزی تا پایان کار دولت سیزدهم، گفت: یکی از شاخص‌های بررسی عملکرد شهرستانها، سنددار کردن اراضی خواهد بود و در پایان هر ماه، عملکرد هر شهرستان در این خصوص ارزیابی خواهد شد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی رفع تداخل ارضی را از اولویت‌های این سازمان دانسته و با ابراز نارضایتی از سرعت اجرای این طرح، گفت: اجرای این طرح‌ها باید در نهایت منجر به صدور سند برای کشاورز شود چرا که اگر از این ظرفیت قانونی به درستی استفاده نشود، برای کشاورزان مشکل ساز خواهد شد.
فتحی در پایان کارنامه استان در حوزه رفع تداخل و سنددار کردن اراضی را ناموفق خوانده و ابراز امیدواری کرد با همکاری، هماهنگی و همدلی همه سازمانها، روند اجرای این قانون سرعت بگیرد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari