دکتر مجید عشقی ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار شنبه شب در برنامه تهران ۲۰ حضور یافت و به بیان عملکرد سازمان بورس در ۱۰ ماه گذشته پرداخت.
تلاش کردیم تا بازاری کارا، شفاف و منصفانه داشته باشیم.
تلاش کردیم التهابات بازار را مدیریت کنیم؛ سال گذشته دغدغه‌های بازار سرمایه را به دولت منتقل کردیم.
ارزش بورس و فرابورس ۷ هزار هزار میلیارد تومان است؛ یعنی بیش از نقدینگی کل کشور و تقریبا معادل کل GDP کشور. برای همین بازار سهام برای دولت بسیار مهم است.
در صورتی که سقف‌گذاری نرخ سوخت خوراک صنایع انجام نمیشد، بسیاری از صنایع سودآور ما زیان‌ده  میشدند.
در دولت قبل بدعتی گذاشته شد که اساسنامه صندوق پالایشی یکم و دارایکم در دولت تصویب شد و تغییرات آن نیز در دولت باید مصوب شود.
بند به بند اساسنامه این دو صندوق باید در دولت تصویب شود و برای همین زمانبر خواهد بود.
پس از این تغییرات، این دو صندوق نزدیک به NAV معامله خواهد شد؛ چرا که فرآیندهای بازار ارزش صندوق را به ارزش NAV خواهد رساند.

۱۵ مجوز جدید کارگزاری در ۱۰ ماه گذشته صادر شده است. متاسفانه از سال ۸۹ تا کنون هیچ مجوز کارگزاری داده نشده بود.
همچنین ۲۹ مجوز سبدگردان صادر شده است.
از سال گذشته تاکنون ۴ مورد واریزی به صندوق تثبیت بازار سرمایه داشتیم و پیگیر ادامه واریزی‌ها هستیم.
ما عموم مردم را به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم دعوت میکنیم. تا پیش از این مردم ابزارهای کمی برای سرمایه گذاری در اختیار داشتند.
هم‌اکنون صندوق‌های تضمین اصل سرمایه راه‌اندازی شده تا اصل سرمایه مردم تضمین شود.
همچنین برای افرادی که تحمل ریسک بالایی دارند، صندوق‌های اهرمی تاسیس شد.
 عرضه خودرو در بورس کالا پیروزی شفافیت بر دلالان بود. با اعلام عرضه دو خودرو فیدلیتی و دیگنیتی، قیمت در بازار غیررسمی کاهش پیدا کرد. پس از عرضه نیز، قیمت این دو خودرو مجددا کاهش پیدا کرد.
در سایت بورس کالا، تعداد و تاریخ عرضه‌های بعدی مشخص شده است.
 بسته شدن نماد یکی از خطوط قرمز سازمان بورس است؛ چرا که بسته شدن نماد، تنبیه سرمایه‌گذار است نه شرکت. برای همین برای احقاق حقوق سرمایه گذار تلاش کردیم و بسیاری از نمادهای بازار پایه باز شده است.
البته بعضی از نمادها عملکرد بسیار غیرشفافی دارند و صورت‌های مالی غیرقابل قبولی دارند. تلاش داریم با همکاری قوه قضائیه این معضل را نیز حل کنیم.
بازار نیازمند نظارتهای سیستماتیک و هوشمند است. دیگر با روش‌های به اصطلاح چشمی نمیتوان بر بازار نظارت کرد. برای همین در سال گذشته ما از سامانه نظارتی جدید سازمان بورس رونمایی کردیم
 امسال همه شرکت‌ها سود خود را به صورت الکترونیک پرداخت می‌کنند. مشکل قدیمی دیگری، سودهای رسوب شده سهامداران در سال‌های گذشته بود که اکنون آن هم به صورت الکترونیکی توسط سپرده‌گذاری مرکزی و از طریق سامانه سجام پرداخت می‌شود.
یکی از مصادیق بی‌عدالتی میان کارگزار و بازارگردان و مردم عادی که به معامله سهام می‌پرداختند، عدم نمایش عمق مظنه بود. سازمان برای رفع این بی‌عدالتی، عمق مظنه را در اختیار همه قرار داد؛ اگرچه که در هیچ کجای دنیا عمق مظنه به صورت رایگان در اختیار عموم قرار نمیگیرد.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari