خروج بانک دی از بنگاهداری+بورس نیوز
بورس نیوز:
وظیفه‌ای که بانک‌ها باید انجام دهند ارائه خدمات پولی و بانکی است اما؛ در کشور جهوری اسلامی ایران بعضی بانک‌ها و مؤسسات دست به انجام فعالیت‌هایی می‌زنند که در شرح وظایف آن‌ها قرار نگرفته است. یکی از این فعالیت‌ها بنگاهداری است که بانک‌ها در آن ورود پیدا کرده‌اند.
این اتفاق بدین معناست که بانک‌ها برای به دست آوردن سود بیشتر بنگاه‌های اقتصادی را تحصیل کرده و اداره آن را به دست می‌گیرند؛ که به این نوع فعالیت بنگاهداری گفته می‌شود.
امروزه یکی از مسائلی که در زمینه بانکداری کشور با آن مواجه هستیم، مسئله بنگاهداری بانک‌ها و ازسوی دیگر، مسئله بنگاه‌های اقتصادی است که به بانکداری روی آورده‌اند. امری که به باور عده‌ای می‌تواند اقتصاد کشور را درگیر چالش‌های بسیاری کند. براساس متون اقتصادی، بانک یک نهاد اقتصادی است که وظیفه تجهیز و تخصیص منابع، عملیات اعتباری، عملیات مالی، خرید‌وفروش ارز، نقل‌وانتقال وجوه، قبول امانات، نگهداری سهام و اوراق بهادار و اشیای قیمتی مشتریان و وظایف پرشمار دیگری را بر عهده دارد.
رهبر انقلاب نیز به موضوع بنگاه داری بانک‌ها ورود کرده و خواهان برخورد با این پدیده شده‌اند، همچنین یکی از دستورات رئیس‌جمهوری در نشستی که با اعضای تیم اقتصادی دولت و مدیران عامل بانک‌های خصوصی و دولتی داشت، واگذاری بنگاه‌های تولیدی تملیک شده توسط بانک‌ها و راه‌اندازی یا واگذاری سریع واحد‌های تولیدی بود.
بانک دی با هدف خروج از بانکداری اقدام به فروش اموال مازاد و تملیکی کرد:
در این راستا بانک دی در جهت کمک به رشد اقتصاد کشور، کاهش تورم و پیشگیری از رشد افسار گسیخته نقدینگی، حرکت رو به رشدی کرده است و همچنین طبق اطلاعیه‌ای که در تاریخ ۱۸ تیرماه در سامانه کدال قرارداد اقدام به فروش املاک و مستغلات خود با هدف خروج از بنگاهداری انجام داده است که شرح این اتفاق را مرور می‌کنیم:
بانک دی در تاریخ ۱۱ مردادماه مزایده‌ای را جهت فروش اموال مازاد و تملیکی بانک دی برگزار کرد که مرحله اول آن بود، اطلاعیه این مزایده در تاریخ ۱۸ تیرماه به اطلاع عموم رسید.
بانک دی به اطلاع سهامداران و ذینفعان محترم رساند که مزایده مزبور در تاریخ ۱۱ مردادماه برگزار شد و برای تعداد ۲ فقره از املاک مزایده شده به بهای تمام‌شده ۴ میلیارد تومان و پیشنهاد قیمت ارائه گردید که پیش‌بینی سود قابل‌شناسایی از آن جمعاً حدود ۶ میلیارد و ۶۲۰ میلیون تومان خواهد بود.
در روز ۱۲ مردادماه پاکت‌های نخستین مرحله مزایده املاک بانک دی باز شد و در طی مراسمی با حضور مدیرعامل بانک و مقام‌های نظارتی در محل ساختمان مرکزی بانک دی برگزار شد، برندگان این مزایده مشخص شدند، بانک دی بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده املاک مازاد خود را در دوره‌های زمانی مشخص از طریق مزایده به فروش خواهد رساند.
گفتنی است بانک دی در تاریخ اول شهریورماه سال جاری مزایده دیگری جهت املاک تملیکی و مازاد برگزار می‌کند.
پایان مطلب

source

توسط ecokhabari