ما همچنان در مسیر مذاکره هستیم
بورس نیوز: ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه اظهار کرد: کودتای ۲۸ مردادماه سند دیگری از مداخلات غیرقانونی دولت آمریکا با همکاری دولت انگلیس در امور داخلی ملت‌های مستقل است.
وی با اشاره به فرا رسیدن هفته دولت گفت: اتخاذ سیاست خارجی متوازن، تعامل هوشمند و دیپلماسی پویا در دستور کار دولت قرار گرفته است و به نظر می‌آید این سیاست آثار و نتایج خود را در عرصه عمل تا حدود زیادی نشان داده است.
سخنگوی وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی تاکید کرد: ما همچنان در مسیر مذاکره هستیم.
وی با اشاره به پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا گفت: هنوز از سوی طرف مقابل مشخصا آمریکایی‌ها پاسخی به پیشنهاد طرف اروپایی دریافت نشده است و زمانی می‌توانیم از نتیجه بخش بودن مذاکرات صحبت کنیم که طرف اروپایی اعلام کند پاسخ طرف آمریکایی را دریافت کرده است.
کنعانی گفت: اگر ایران نیازمند توافق است حتما طرف اروپایی و آمریکایی بیش از ایران نیازمند توافق است.
وی افزود: موضوعات باقی مانده هرچند ممکن است به نسبت اندک باشند، ولی موضوعات مهمی هستند و باید در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری و توافق شود.
کنعانی گفت: تا این جا در مورد مذاکرات پیشرفت‌های نسبتا خوبی داشته‌ایم، اما مذاکرات یک مجموعه است و باید روی هم موضوعات مرتبط با مذاکرات توافق شود و تا زمانی که روی همه موضوعات توافق نشود، نمی‌توانیم بگوییم به توافق رسیده‌ایم.
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد تحولات این روز‌های روابط سوریه و ترکیه گفت: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد آغاز روابط دو کشور باشیم. بازسازی روابط دو کشور سوریه و ترکیه و حل و فصل اختلافات و گام برداشتن دو کشور به سمت گفتگو‌های دوجانبه به نفع دو کشور ترکیه و سوریه و منطقه است.
وی در پاسخ به سوالی گفت: موضوع انتقام از قاتلان سردار سلیمانی فراموش شدنی نیست، قابل مصالحه و سازش نیست و ایران از تمام امکانات خود استفاده می‌کند که قاتلین این سردار بزرگ را به محکمه عدالت بسپارد.
کنعانی تاکید کرد: این موضوع ارتباطی با موضوع رفع تحریم‌ها نخواهد داشت.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما روابط مان با دیگر کشور‌ها از جمله کشور‌های منطقه را مستقل از برجام، توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها می‌بینیم و در همین چارچوب شاهد اتفاق مثبتی در جریان تعامل با کشور‌های منطقه هستیم.
وی تاکید کرد: شرایط اقتضا می‌کند که ایران و عربستان بر اساس مصالح و منافع دو جانبه و ضرورت‌های منطقه‌ای، یک گام عملی جدید به سمت از سرگیری روابط برداشته و ان شاءالله به زودی این اتفاق رخ دهد.

source

توسط ecokhabari