ارزش معاملات بازار قراردادهای آتی بورس کالای ایران در مرداد امسال به بیش از ۱۱۴۱ میلیارد تومان رسید؛ حجم قراردادهای منعقده در بازار آتی ۱۸۹ هزار و ۹۳۲ قرارداد بود و به این ترتیب در دومین ماه از تابستان  ۱۴۰۱ شاهد افزایش ۸.۵ درصدی در حجم قراردادهای آتی نسبت به تیر ماه امسال بودیم.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از کالاخبر، در جریان معاملات مرداد، تعداد ۱۴۶ هزار و ۱۰۰ قرارداد آتی زعفران نگین منعقد شد و ارزش بیش از ۷۲۰ میلیارد تومانی برای آن به ثبت رسید.
زعفران نگین با این عملکرد معاملاتی و کسب سهم ۷۷ درصدی و ۶۳ درصدی از حجم و ارزش کل قراردادهای منعقده در ماهی که گذشت، توانست مقام نخست معاملات را در حجم و ارزش از آن خود کند. معامله گران این تعداد قرارداد را در ۳ سررسید شهریور، آبان و دی ۱۴۰۱ منعقد کردند.
انعقاد ۳۸ هزار و ۳۳۶ قرارداد آتی صندوق طلا در ۳ سررسید مرداد، مهر و آذر ۱۴۰۱ نیز ارزش نزدیک ۴۱۱ میلیارد تومانی را در بازار به ثبت رساند. قراردادهای مذکور ۲۰ درصد از حجم کل و ۳۶ درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص دادند و این دارایی پایه رتبه دوم را در هر دو پارامتر حجم و ارزش معاملات ماهانه به دست آورد.
در ۳ سررسید تحویل مرداد، مهر و آذر امسال نیز ۵ هزار و ۴۹۶ قرارداد آتی نقره در بازار منعقد شد و ارزش تقریبی ۹ میلیارد و ۸۸۵ میلیون تومان برای آن به ثبت رسید.
گفتنی است؛ تا پایان مرداد ماه نیز درمجموع ۹۹۵ هزار و ۵۴۷ قرارداد آتی به ارزش ۵.۹ هزار میلیارد تومان منعقد شده بود.
آتی زعفران با ارزش ۷۲۰ میلیارد تومان، در صدر معاملات مرداد
آتی زعفران با ارزش ۷۲۰ میلیارد تومان، در صدر معاملات مرداد

تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari