جزئیات واردات خودرو، میزان عرضه خودرو در بورس کالا، واردات خودرو در ازای صادرات فرش و جزئیات خرید لوازم خانگی از سایت وزارت صمت از جمله اخبار مهم این هفته حوزه صمت بود.
به گزارش خبرنگار مهر، جزئیات واردات خودرو، میزان عرضه خودرو در بورس کالا، آغاز همکاری‌های جدید برای تولید خودروی ایرانی- روسی، واردات خودرو در ازای صادرات فرش و جزئیات خرید لوازم خانگی از سایت وزارت صمت از جمله اخبار مهم این هفته حوزه صنعت، معدن و تجارت بود.
جزئیات واردات خودرو
امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت گفت: آئین‌نامه واردات خودرو احتمالاً در هفته دولت ابلاغ می‌شود و در ادامه هم به مرحله اجرا خواهد رسید، اظهار کرد: بر اساس این آئین‌نامه سقف واردات خودرو ۲۰ هزار دلار خواهد بود، ضمن اینکه خودروهای وارداتی باید استانداردهای ۸۵ گانه را گذرانده باشند.
قالیباف با بیان اینکه خودروهای اقتصادی در سطح جهانی ۵۰ درصد تقاضا را تشکیل می‌دهند، به نحوه تأمین ارز واردات خودرو اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی معمولاً مخالفت‌هایی دارد، اما نکته ما تصویب آئین‌نامه واردات است که این مهم انجام شده است.
همچنین سید رضا فاطمی امین وزیر صمت هم گفت: چند قید در آئین‌نامه واردات خودرو لحاظ شده است؛ یکی اینکه وقتی خودرویی وارد می‌شود باید خدمات بعد از فروش داشته باشد؛ همچنین وقتی خودرویی وارد می‌شود باید انتقال فناوری صورت بگیرد. هر کس این شرایط را ایجاد کند می‌تواند خودرو وارد کند و این منحصر به خودروسازان نیست.
وی افزود: قرار نیست خودروهای لوکس وارد شود. همچنین واردات خودروهای دست دوم هم طبق قانون ممنوع است.
وزیر صمت درباره اینکه آیا مشخص است که واردات خودروها از چه کشورهایی انجام می‌شود، گفت: بازرگانان مشخص می‌کنند که خودرو از چه کشوری وارد شود و قیدی در این خصوص وجود ندارد.
آغاز همکاری‌های جدید برای تولید خودرو ایرانی- روسی
علیرضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: به نظر می‌رسد نمایشگاه اتوموبیلیتی مسکو، شروع جدی برای همکاری‌های بزرگ میان ایران و روسیه در حوزه تولید خودرو و مهم‌تر از آن حوزه‌های تأمین و صادرات قطعات خودرو خواهد شد. پروژه‌های مشترکی هم میان شرکت‌های ایرانی و روسیه‌ای در حوزه تولید خودرو و قطعات آن تعریف خواهد شد تا زمینه‌های لازم جهت ارتقای صنعت خودرو در هر دو کشور را ایجاد کند.
همچنین سید رضا فاطمی امین وزیر صمت از استقبال مسئولان روسی از خودرو و قطعات ایرانی خبر داد و گفت: از چند ماه پیش مذاکراتی برای صادرات خودرو و قطعه به روسیه آغاز شده است و باید روال کار طی شود.
زیان ۶ میلیارد دلاری به علت کاهش تولید فولاد در زمستان گذشته
وحید یعقوبی معاون اجرایی انجمن فولاد با بیان اینکه قطعی‌های گاز موجب کاهش ۶ میلیون تنی نسبت به هدف‌گذاری شد، گفت: طبق قیمت‌های جهانی این موضوع ۶ میلیارد دلار عدم‌النفع برای این صنعت به دنبال داشت.
واردات خودرو در ازای صادرات ۷۰ میلیون دلاری فرش دستباف
فرحناز رافع رافع رئیس مرکز ملی فرش گفت: هر صادرکننده فرش دستباف که ۷۰ میلیون دلار صادرات داشته باشد می‌تواند به ازای آن واردات خودرو داشته باشد. این موضوع در آئین‌نامه واردات خودرو نیز قید شده است.
۲۰ درصد خودروها در بورس عرضه می‌شود؟
اخیراً مباحثی در خصوص تصمیم وزارت صمت برای عرضه ۲۰ درصد تیراژ تولید خودرو در بورس کالا مطرح شده که سخنگوی وزارتخانه، تاکید کرد هنوز در مورد این مساله جمع بندی نهایی انجام نشده است و جلسات بین وزارت صمت و سازمان بورس در حال برگزاری است. (جزئیات بیشتر)
فروش کالاهای غیراستاندارد در فروشگاه‌های اینترنتی جرم است
عباس نوری مدیرکل استاندارد استان تهران از ممنوعیت توزیع کالاهای غیراستاندارد در فروشگاه‌های اینترنتی خبر داد و گفت: با تخلف فروشندگان اینترنتی، به صورت جدی برخورد برخورد می‌کنیم.
جزئیات خرید لوازم خانگی از سایت صمت
محمدحسین قمری مدیرکل مرکز اصناف وزارت صمت گفت: وام خرید لوازم خانگی از سایت وزارت صمت شامل ۳ وام ۳۰، ۵۰ و ۱۰۰ میلیون تومانی است که نیاز به چک ندارد و فقط به یک ضامن نیاز دارد. این وام سه ساله با سود ۱۸ درصد است.
وی ادامه داد: فرآیند وام دهی در ۵ بانک با هم متفاوت است و پس از اعتبارسنجی وام تعلق می‌گیرد. این فرآیند به صورت آنلاین انجام می‌شود و حضوری نیست.
رشد ۵۰ درصدی ثبت تعداد شناسه کالا در وزارت صمت
علیرضا شاه‌میرزایی معاون کسب و کار، تجارت و خدمات وزارت صمت گفت: ثبت تعداد شناسه کالا در وزارت صمت نسبت به سال گذشته رشد حدود ۵۰ درصدی داشته است و تعداد کالاهایی که کد رهگیری اخذ کرده‌اند به ۷ میلیارد رسیده است.
عرضه و فروش ژل‌های تزریقی؛ فقط از طریق داروخانه‌ها
اتاق اصناف ایران در اطلاعیه‌ای، عرضه و فروش ژل‌های تزریقی در واحدهای صنفی (از ابتدای مهر ۱۴۰۱) را ممنوع اعلام کرد. (جزئیات بیشتر)
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari