تولید صادرات‌محور در دستور کار
بورس نیوز: علیرضا پیمان‌پاک، رئیس کل سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه در حوزه تجارت خارجی از آغاز فعالیت دولت سیزدهم برنامه‌ای تدوین شد، اظهار کرد: توسعه تجارت غیرنفتی بر مبنای برنامه‌ای طرح‌ریزی شد و با تبیین یک نقشه راه، حرکت برای دستیابی به توسعه تجارت را آغاز کردیم.
وی با بیان اینکه در گام نخست در این برنامه هدف افزایش صادرات تا سال ۱۴۰۴ از ۳۵ میلیارد دلار به ۷۰ میلیارد تعیین شد، خاطرنشان کرد: در همین راستا تاکنون نیز موفقیت‌آمیز عمل شده که آمار نیز رشد ۳۹ درصدی در سال گذشته و ۲۱ درصدی در پنج ماه امسال را نشان می‌دهد.
پیمان‌پاک با بیان اینکه صادرات خدمات فنی و مهندسی رشد چهار برابری در یک سال گذشته تجربه کرده است، گفت: در ذیل اقدامات در راستای برنامه تحول تجاری، طرح مانع‌زدایی در صادرات و واردات در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: بخشنامه‌هایی صادر شده بود که تجار را دچار چالش‌های فراوانی می‌کرد که پس از بررسی و نشست‌هایی با فعالان اقتصادی، موانع احصا شد و در جهت رفع آن اقدام کردیم.
رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت گفت: یکی از مشکلات عدم توازن سیاست تجاری و سیاست‌های ارزی بود که موانع توسعه تجاری را ایجاد کرده بود، بر همین اساس در مهرماه گذشته مصوبه‌ای ابلاغ شد تا تسهیل تجارت خارجی را به دنبال داشته باشد.
به گفته پیمان‌پاک، تسهیل برگشت ارز صادراتی، افزایش مهلت برای پرداخت بدهی ارزی، ایجاد فرآیند واردات در برابر صادرات، تهاتر و رفع مشکلات گمرکی از قدم‌هایی بود که برداشته شد.
وی با بیان اینکه سازمان توسعه تجارت به عنوان نماینده تجار، پیگیری الزامات تجاری در بخش‌های داخلی و خارجی را در دستور کار قرار داد، تاکید کرد: در کشور‌های هدف و در کل زنجیره تجارت قوانین، شرایط لجستیکی، موارد پولی، مالی و بانکی را هدفمند کردیم و مشکلات تجاری را ثمربخشی پیگیری کردیم.
وی افزود: با این روند حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی را برنامه‌ریزی کردیم که یکی از آن‌ها حضور در نمایشگاه خودروی روسیه بود که توانستیم ۷۰۰ میلیون یورو تفاهم‌نامه را به امضا برسانیم که تا به نتیجه رسیدن آن‌ها را پیگیری خواهیم کرد.
پیمان‌پاک در خصوص عضویت در سازمان همکاری‌های شانگ‌های تصریح کرد: مسیر عضویت در این سازمان در حال طی شدن است، اما باید توجه داشت، شانگ‌های یک پیمان سیاسی و امنیتی است که باید از آن استفاده اقتصادی کنیم.
افزایش تجارت خارجی
وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم دیپلماسی اقتصادی فعال شده است، تاکید کرد: تجارت با چین ۳۰ درصد، روسیه ۲۹ درصد، عمان ۷۰ درصدی و آفریقا ۱۰۰ درصد رشد داشته که نشان می‌دهد، در هدف‌گذاری‌ها و عملکرد آن موفق بوده‌ایم.
رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه با اقدامات در دولت سیزدهم بازار لازم و تقاضا ایجاد شده که باید پاسخگوی این نیاز باشیم، خاطرنشان کرد: برای طی شدن این مسیر باید به وضعیت لجستیکی که سال‌ها به آن بی‌توجهی شده، رسیدگی شود که در ماه‌های اخیر اقدامات در این زمینه آغاز شده است.
وی با اشاره به اینکه با پتانسیل فعلی توانستیم رشد صادرات را رقم بزنیم، تاکید کرد: رشد در حال اتفاق افتادن است و برای توسعه بیشتر نیز، زیرساخت‌ها تا ۱۴۰۲ تکمیل خواهند شد که به عنوان مثال پل آستارا به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید و برای اولین بار خطوط دریایی بندرعباس به عمان فعال شد.
تولید صادرات‌محور در دستور کار قرار گرفته است
پیمان‌پاک با بیان اینکه ایران در سال‌های گذشته کشور صادرات‌محور نبوده است، گفت: در سال‌های متمادی مازاد مصرف را صادرات می‌کردیم و به همین دلیل با نوسان قیمت د ربازار یا کاهش عرضه، ممنوعیت‌ها مانع صادرات می‌شد، اما در حال حاضر تولید صادرات‌محور در دستور کار قرار گرفته تا شاهد جهش تجاری در این بخش باشیم.
رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت در خصوص تجارت با رمزارزها، اظهار داشت: یکی از راهبرد‌ها تغییر مبادلات از روش‌های سنتی به تجارت مدرن که یکی از اجزا آن فعالیت در بستر بلاکچین است که ۶ ماه گذشته بررسی آن انجام شد.
وی افزود: با استفاده از این بستر می‌توانیم تجار کشور‌های مختلف را با یکدیگر ارتباط دهیم و با استفاده از رمزارز‌ها پرداخت تاجر در صادرات و واردات انجام شود.

source

توسط ecokhabari