مدیرعامل شرکت آلومینای ایران گفت: میزان ذخایر موجود بوکسیت (سنگ آلومینیوم) تا سال ۹۵ حدود ۷ میلیون تن بود اما با اکتشافات انجام شده طی سال‌های اخیر، ۳۳ میلیون تن به ذخایر قطعی موجود اضافه شده و به ۴۰ میلیون تن رسیده است.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)؛ تورج زارع مدیرعامل شرکت آلومینای ایران در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: با اکتشافات انجام شده توسط مجتمع آلومینای ایران حدود یک میلیون تن استخراج داشته‌ایم.
وی ادامه داد: پژوهشگران دانشگاه‌های شیراز و شاهرود روی موضوع آلودگی زیست محیطی این معدن، بررسی‌های کارشناسی انجام داده‌اند و هیچ آزمایشی که نشان دهنده وجود آلودگی زیست محیطی باشد، وجود ندارد. مساله وجود آلودگی، حتی در سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی تایید نشد.
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران تاکید کرد: با این وجود، متاسفانه یکسری سخنان عوامانه و غیرکارشناسی، سبب تعطیلی آن شده است. امیدواریم مسئولان به قانون عمل و پروانه بهره برداری را صادر کنند.
وی افزود: این در حالی است که اکنون به دلیل کیفیت پایین معادن بوکسیت (سنگ آلومینیوم) موجود، ناچار به واردات بوکسیت و خروج ارز هستیم.
افتتاح یک طرح دانش بنیان در دهه فجر
زارع با بیان اینکه مجتمع آلومینای ایران با مشارکت ۵۲ شرکت دانش بنیان و نیز تیم تحقیقاتی این شرکت، اقدام به بومی‌سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز و از جمله طرح هیدرات‌های ویژه کرده است، گفت: پیشرفت این طرح اکنون ۸۲ درصد است و تا پایان امسال راه اندازی می‌شود. این محصول انحصاری تنها در ۴ کشور تولید می شود.
وی ادامه داد: طرح مذکور را در مقیاس نیمه صنعتی تولید کردیم. این محصول ۴ برابر ارزش افزوده نسبت به آلومینا دارد. براساس برنامه تولید ۳۵۰۰ تن تولید و در دهه فجر افتتاح می‌شود.
برنامه تامین برق مورد نیاز با احداث نیروگاه
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران با بیان اینکه به دلیل مشکلات برق در فصل تابستان، طرح احداث نیروگاه ۱۶۰ مگاواتی با حمایت مالی ایمیدرو در نیمه دوم امسال اجرایی می شود، گفت: میزان سرمایه‌گذاری آن، ۲ هزار میلیارد تومان است.
افزایش ۳۳ میلیون تن به ذخایر قطعی بوکسیت کشور
زارع با بیان اینکه مجتمع آلومینای ایران طی ۶ سال اخیر برنامه وسیعی در حوزه اکتشاف اجرایی کرد، گفت: میزان ذخایر موجود تا سال ۹۵ حدود ۷ میلیون تن بود اما با اکتشافات انجام شده طی سال‌های اخیر، ۳۳ میلیون تن به ذخایر قطعی موجود اضافه شده و به ۴۰ میلیون تن رسیده است.
وی ادامه داد: سال گذشته، برای توسعه اکتشافات، ۲ دستگاه ژئو ۹۰۰ تمام مکانیکی خریداری کردیم. اکنون، عمق اکتشافات این شرکت، حدود ۲۵۰ متر است و در ۵ معدن در استان‌های خراسان شمالی، کرمان، یزد، سمنان و کهکیلویه و بویر احمد در۳۰ بلوک و با مشارکت ۱۳ پیمانکار فعالیت اکتشافی و استخراجی داریم. افزون بر این، بنا داریم طرح اکتشاف حوزه زاگرس را تا سال آینده کامل کنیم.
اتمام فاز نخست مطالعات استفاده از بوکسیت کم عیار
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران با اشاره به اینکه با توجه به نیاز کشور به بوکسیت، طرح استفاده از بوکسیت کم عیار را در دستور کار قرار دادیم، گفت: فاز نخست مطالعه این طرح، توسط چینی‌ها انجام شد که نتایج آن، حاکی از چشم انداز مثبت است. امیدواریم فاز دوم آن (پایلوت) با نتایج مطلوبی برسد.
افتتاح طرح پرعیارسازی تا پایان امسال
زارع با اشاره به نیاز این شرکت به مصرف سالانه ۹۰۰ هزار تن بوکسیت خاطرنشان کرد: طرح پرعیارسازی به واسطه سنگین، به ارزش ۱۵۰۰ میلیارد ریال از سال گذشته آغاز شده و امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
امکان صادرات ۴۰ درصد شمش تولیدی
مدیرعامل شرکت الومینای ایران با بیان اینکه تا پایان امسال، حدود ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار تن آلومینیوم در کشور تولید خواهیم داشت، گفت: با توجه به نیاز موجود کشور، حدود ۴۰ درصد آلومینیوم تولیدی، قابلیت صادراتی خواهد داشت. شرکت آلومینای ایران نیز ۱۵ تا ۲۰ هزار تن امکان صادراتی دارد.
وی ادامه داد: برنامه تولید آلومینای امسال، ۲۵۰ هزار تن است و تا پایان مرداد. ۱۶۶ هزار تن هیدرات آلومینیوم معادل ۹۷ هزار تن آلومینا تولید شد. برنامه افزایش ۱۵ هزار تن تولید تا پایان امسال نسبت به سال گذشته است.
کاهش تولید ۱۰۰۰ تن شمش به دلیل کمبود برق
مدیرعامل مجتمع آلومینای ایران با بیان اینکه به دلیل چالش برق -که از اواخر خرداد شروع شد و هنوز هم وجود دارد- نتوانستیم از ظرفیت کامل برق استفاده کنیم، گفت: این مساله موجب شد نتوانیم تولید را به برنامه مورد نظر برسانیم و حدود ۱۰۰۰ تن در تولید شمش آلومینیوم کاهش داشتیم.
وی ادامه داد: تا پایان مرداد، ۱۵ هزار تن تولید داشتیم. امیدواریم در نیمه دوم سال، این کاهش جبران شود و به برنامه تولید ۲۵۰ هزار تن آلومینا و ۳۸ هزار تن شمش دست یابیم. البته نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۶۰۰ تن افزایش داشته‌ایم.
افتتاح رسمی طرح توسعه واحد سود و تبخیر
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران در مراسم افتتاح طرح توسعه واحد سود و تبخیر که با حضور استاندار خراسان شمالی انجام شد، گفت: این طرح جدید به مدت ۲ سال با دانش و قطعات بومی اجرا و ساخته شد. مدت بهره برداری از این طرح، ۲۰ سال است.
وی افزود: ظرفیت تولید سالانه سود غلیظ این طرح، ۴۷۳۰۰ متر مکعب خواهد بود. نیروی انسانی مورد نیاز این پروژه ۸ نفر است.
زارع اذعان کرد: مجموع سرمایه ثابت این طرح، ۹۸.۴ میلیارد تومان، جمع هزینه‌های تولید سالانه ۳۳.۵ میلیارد تومان و جمع فروش ۱۱۷.۲ میلیارد تومان است.
وی ادامه داد: بازگشت سرمایه با نرخ تنزیل ۱۸ درصد، ۳.۷ سال است.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari