عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به عرضه خودرو در بورس کالا گفت: برخلاف برخی سوتفاهم‌ها مبنی بر اینکه عرضه خودرو در بورس کالا به معنای دادن مجوز افزایش قیمت‌هاست، اما تجربه اخیر به وضوح نشان داد استمرار عرضه‌ها در بورس، به ثبت قیمت‌های غیرواقعی در فضای مجازی پایان می‌دهد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، محسن علیزاده، نماینده مردم سپیدان و بیضاء در مجلس با اشاره به عرضه‌های خودرو در بورس کالا پس از مصوبه شورای عالی بورس اظهار کرد: عرضه خودرو با سازوکارهای موجود در بورس کالا، بازار خودرو را به سمت شفافیت و رقابت سوق می‌دهد.
عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با اشاره اینکه بورس کالا، بسترساز عرضه و تقاضای کالا و معاملات شفاف است، تصریح کرد: سازوکارهای بورس کالا دورنمای روشنی را در اختیار سیاست‌گذار قرار می‌دهد که می‌تواند بر مبنای واقعیت‌های موجود در معاملات، سیاست‌ها و تصمیم‌های درست و روشنی اتخاذ کند.
به گفته او، قیمت خودروهایی همچون فیدلیتی، دیگنیتی و هایما که در بورس کالا عرضه شدند در قیاس با بازار آزاد فاصله چشمگیری دارد. به طور مثال، قیمت هر یک از این خودروهای عرضه شده در بورس کالا نزدیک ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان ارزانتر از بازار آزاد هستند و این در حالی است که این وضعیت به نفع مصرف کننده نهایی بوده و ادامه آن به تعدیل قیمت و تعادل بیشتر بازار کمک می‌کند.
علیزاده با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کالا در بلندمدت علاوه بر حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده به سود صنعت خودرو خواهد بود، گفت: سازوکارهای شفاف در بورس کالا مسیرها و بسترهای رانت‌زا را مسدود و در یک بستر شفاف و رقابتی را برای سیاست‌گذاری فراهم می‌کند. وقتی قرار نیست خودرو به صورت دستوری تعیین قیمت شود، سود اصلی به بخش تولید می‌رسد و انگیزه برای تولید بیشتر و با کیفیت‌تر افزایش می‌یابد که کل صنعت خودرو از این رویه منتفع می‌شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان افزود: برخلاف برخی سوتفاهم‌ها مبنی بر اینکه عرضه خودرو در بورس کالا به معنای دادن مجوز افزایش قیمت‌هاست، اما تجربه اخیر به وضوح نشان داد استمرار عرضه‌ها در بورس، به ثبت قیمت‌های غیرواقعی در فضای مجازی پایان می‌دهد.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari