پرداخت ۱۲ هزار میلیارد تومان معوقات گندم کاران
بورس نیوز: محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تأکیدات و منویات مقام معظم رهبری در زمینه تأمین امنیت غذایی کشور، تصریح کرد: یکی از مولفه‌های اقتدار کشور وابسته به امنیت غذایی است که این موضوع ارتباط تنگاتنگی با تلاش‌های جهادگران وزارتخانه جهادکشاورزی دارد.
مخبر در این مراسم از پرداخت ۱۲ هزار میلیارد تومان معوقات گندم کاران کشور ظرف روز‌های آینده خبر داد و از تلاش‌های گندم کاران در سراسر کشور در راستای تأمین گندم مورد نیاز در سال جاری قدردانی کرد.
معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به دیدار امروز اعضای هیئت دولت با مقام معظم رهبری و تأکیدات ایشان در زمینه اقتصاد و به ویژه امنیت غذایی و معیشت مردم افزود: تاریخ کشور و تجربه تقابل دشمنان با مردم ایران نشان داده که موضوع امنیت غذایی از مباحثی است که همواره به عنوان یک ابزار علیه مردم کشورمان مورد استفاده قرار گرفته به همین دلیل دولت به صورت جدی و با عزمی راسخ در راستای توجه به این موضوع و افزایش ذخایر کالا‌های اساسی گام بر می‌دارد.
معاون اول رئیس جمهور همچنین اداره کشور بدون نگاه به بیرون و لزوم خنثی سازی تحریم‌ها را از دیگر موضوعات مورد تاکید رهبر معظم انقلاب برشمرد و گفت: باید مسیر حرکت دولت طوری باشد که دشمنان ملت نتوانند با اقدامات بدخواهانه خود ملت ایران را با آسیب در بخش‌های مختلف به ویژه در بخش غذایی روبرو کنند.
مخبر خاطرنشان کرد: در اوایل کار دولت سیزدهم کاهش ذخایر کالا‌های اساسی یکی از نگرانی‌های جدی دولت و رئیس جمهور بود که توانستیم ظرف مدت کوتاهی این ذخایر را به نقطه اطمینان بخش و مطلوبی برسانیم که وزارت جهاد کشاورزی با اقدامات شبانه روزی خود نقش مهمی در این موضوع داشت.
وی با اشاره به اینکه دیپلماسی اقتصادی و تأمین ارز کالا‌های اساسی در اوایل کار دولت سیزدهم با جدیت دنبال شد، خطاب به مدیران وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: باید برای کالا‌های مهم و ضروری مورد نیاز مردم از طریق ابزار‌هایی همانند کشت قراردادی، خرید تضمینی و اختصاص یارانه اقدامات لازم را انجام داد.
معاون اول رئیس جمهور به مشکلات خشکسالی در سطح جهان اشاره و تأکید کرد: دسترسی‌های ایران به دریا و اقیانوس یک فرصت استثنایی است که در این راستا دولت برای پنج خط انتقال آب دریا به مرکز کشور و نیاز‌های بخش صنعت برنامه ریزی لازم را انجام داده است؛ در گذشته آب آشامیدنی و صنعت شهر‌های ساحلی ایران از مرکز کشور تأمین می‌شد، اما در دولت سیزدهم به سمتی حرکت می‌کنیم که آب را از دریا به مرکز ایران انتقال دهیم.
مخبر همچنین در خصوص استفاده بهینه از آب و خاک گفت: احیای کشت دیم، آبخیزداری وآبخوان داری سه برنامه اساسی دولت برای توجه به بحث آب و خاک در کشور است.
معاون اول رئیس جمهور افزود: تغییر الگوی کشت نیز در کشور اهمیت اساسی دارد چرا که می‌توان به عنوان نمونه از طریق روش‌های گلخانه‌ای نیاز‌های دامی قابل توجهی را تأمین کرد.
مخبر با تأکید بر اینکه اقتصادی کردن کشاورزی به حضور مردم و سرمایه گذاران به این حوزه منجر می‌شود، ادامه داد: باید از دامداران کشور که در موضوع حذف ارز ترجیحی با دولت همکاری کردند، قدردانی کرد.
وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم با قدردانی از حمایت‌های معاون اول رئیس جمهور از وزارت جهاد کشاورزی و با اعلام اینکه طبق برنامه ریزی این وزارتخانه تولیدات کشاورزی تا پایان دولت سیزدهم به ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت، گفت: اعلام قیمت تضمینی خرید گندم قبل از فصل کاشت و کشاورزی قراردادی از جمله اقدامات مهم وزارتخانه جهاد کشاورزی در یکسال گذشته است.

source

توسط ecokhabari