در بورس اوراق بهادار تهران، ارزش کل معاملات در هفته منتهی به ۹ شهریور ماه، نسبت به هفته منتهی به ۲ شهریور ماه افزایشی شد. این در حالی است که حجم کل معاملات کاهش ۸.۹۳ درصدی را به ثبت رسانده است.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بررسی معاملات بازار سهام در هفته منتهی به ۹ شهریور ۱۴۰۱، حکایت از آن دارد که ارزش کل معاملات این بازار در این هفته نسبت به هفته گذشته با ۱.۳۳ درصد افزایش، از ۲۲۳ هزار و ۸۱۸ میلیارد ریال به ۲۲۶ هزار و ۸۰۳ میلیارد ریال رسید. همچنین، حجم کل معاملات این بازار از ۳۲ میلیارد و ۵۳۴ میلیون سهم در هفته گذشته به ۲۹ میلیارد و ۶۲۸ میلیون سهم رسید که کاهش ۸.۹۳ درصدی را نشان می‌دهد.
فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران
وضعیت صعود و نزول بازارها
در هفته یادشده، بیشتر بازارهای بورس تهران نسبت به هفته گذشته وضعیت نزولی داشتند. این در حالی است که تنها بازار بدهی و ارزش معاملات بازار دوم سهام، افزایشی شدند.
بر این اساس، ارزش معاملات در بازار اول سهام، کاهش ۱.۲۴ درصدی را در هفته جاری نسبت به هفته گذشته خود تجربه کرد و از ۵۴ هزار و ۴۲۹ میلیارد ریال به ۵۳ هزار و ۷۵۵ میلیارد ریال رسید. حجم معاملات این بازار نیز که هفته منتهی به ۲ شهریور ماه ۱۱ میلیارد و ۹۹۸ میلیون سهم بود به ۱۰ هزار و ۹۲۷ میلیارد سهم در هفته گذشته رسید و کاهش ۸.۹۳ درصدی را به ثبت رساند.
روند حرکت بازار دوم سهام در این هفته متفاوت با بازار اول سهام بود؛ به طوری‌که ارزش معاملات این بازار در هفته منتهی به ۹ شهریور نسبت به هفته گذشته خود با افزایش ۵.۷۸ درصدی از ۶۱ هزار و ۳۲۱ میلیارد ریال به ۶۴ هزار و ۸۶۳ میلیارد ریال رسید. حجم معاملات این بازار نیز با کاهش ۱۱.۴۳ درصدی از ۱۴ میلیارد و ۷۹۴ میلیون سهم به ۱۳ میلیارد و ۱۰۳ میلیون سهم رسید.
ارزش معاملات بازار بدهی با رشد ۵ درصدی از ۲۶ هزار و ۴۴۲ میلیارد ریال در هفته گذشته به ۲۷ هزار و ۸۵۸ میلیارد ریال در هفته منتهی به ۹ شهریور ماه رسید. حجم معاملات بازار بدهی نیز از ۲۷.۹۱ میلیون برگه به ۲۸.۵۴ میلیون برگه رسید که رشد ۲ درصدی را نشان می‌دهد.
فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران
ارزش معاملات در بازار مشتقه در هفته منتهی به ۲ شهریور ماه ۶۰۹ میلیارد ریال بود در هفته منتهی به ۹ شهریور به ۵۷۲ میلیارد ریال رسید و افت ۵.۹۵ درصدی را تجربه کرد. حجم معاملات در این بازار با کاهش ۲۸.۳۷ درصد، از ۵.۵۳ میلیون قرارداد در هفته قبل به ۳.۹۶ میلیون قرارداد در هفته منتهی به ۹ شهریور ماه رسید.
فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران
ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در هفته منتهی به ۲ شهریور ماه در مقایسه با هفته پیش، روندی کاهشی داشتند. ارزش معاملات این بازار از ۸۱ هزار و ۱۸ میلیارد ریال در هفته قبل به ۷۹ هزار و ۷۵۶ میلیارد ریال در هفته یادشده رسید و افت ۱.۵۶ درصدی را تجربه کرد. حجم معاملات در این بازار نیز با افت ۲.۵۱ درصدی در این هفته نسبت به هفته قبل از ۵ میلیارد و ۷۰۹ میلیون یونیت به ۵ میلیارد و ۵۶۵ میلیون یونیت رسید.
فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران
شاخص هم‌وزن افزایش یافت
بر اساس این گزارش، شاخص کل بورس در هفته منتهی به ۹ شهریور نسبت به هفته گذشته خود افت ۰.۲۱ درصدی را تجربه کرد و از یک میلیون و ۴۴۲ هزار واحد به یک میلیون و ۴۳۹ هزار واحد افزایش یافت که افت ۲ هزار و ۹۷۶ واحدی را نشان می دهد.
همچنین، شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز در هفته منتهی به ۹ شهریور ماه نسبت به هفته قبل افزایش داشت و با ۰.۸۹ درصد افزایش از ۴۰۸ هزار و ۲۵۰ واحد به ۴۱۱ هزار و ۹۰۰ واحد رسید و ۳ هزار و ۶۵۰ واحد افزایش یافت.
فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari