تفکر سهامدار حرفه ای تفکر بدی نیست
مهدی سوری، کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بازار سهام در گفتگو با بورس نیوز، اظهار کرد: یکی از نکاتی که در اقتصاد ما جای درنگ دارد پیش بینی ناپذیری و در صدر آن بازار‌های مالی و بورس است؛ بنابراین نمی‌شود پیش بینی دقیق داشت. اما از زمستان سال گذشته که انتظار ریزش شدید نداریم و برای اینکه بخواهیم رشد شدید داشته باشیم نیازمند تغییر یکسری از متغیر‌ها هستیم. بازار سهام هنوز در آن شرایط است که بتوان با یک درجه اطمینان در سرمایه گذاری شخصی احتمال ریزش را پایین در نظر بگیریم. اما برای اینکه بگوییم حرکت دیگری شروع شود باید منتظر پیشرانه‌ها باشیم.
وی درخصوص پیشتازی صنایع بیان کرد: به نظرم کلیت بازار سرمایه ارزنده است. در تمام صنایع می‌توان سهام ارزنده پیدا کرد. نمی‌توان گفت کدام صنعت لیدر است یا نیست. اما با فرض اینکه قیمت‌های جهانی ثابت، پایین یا بالا برود قسمت کامودیتی محور بازار تحت تاثیر قرار می‌گیرد. اما؛ سهم‌های ریالی بازار که از P/E تاریخی خود خیلی پایین‌تر هستند ریسک زیادی ندارند.
این کارشناس بازار سرمایه درباره برجام توضیح داد: درباره برجام پیش بینی نمی‌کنم. زیرا برجام براساس تصمیمات افراد است. ما کارشناس امور سیاسی نیستیم فقط می‌توانیم آرزو کنیم که توافق صورت بگیرد و وضعیت معیشت مردم بهتر شود.
این کارشناس بازار سرمایه درباره سهامدار حرفه‌ای گفت: هنوز برای نظر دادن زود است. زیرا در دو، سه سال گذشته با این موضوع مخالفت کردیم، اما اجازه دهید که جزئیات موضوع بیشتر تبیین شود و پیشاپیش مخالفت نکنیم. به نظرم تفکرپشت این موضوع تفکر بدی نیست، اما اینکه در اجرا چه اتفاقی بیفتد منتظر زمان هستیم.
سوری در پایان گفت: من آرزو می‌کنم که بازار سرمایه‌ای داشته باشیم تا بروکر‌ها تصمیم بگیرند که به چه کسی خدمات بدهند. سپرده گذاری ما متمرکز نباشد، بازارسهام ما یک بازار نباشد. دستورالعمل نهاد‌های مالی مثل یک بیزنس مدل نباشد که موظف شده باشند تا کار‌هایی را انجام دهند. اگر بروکر‌ها به بلوغی برسند که خودشان تصمیم بگیرند به چه کسی خدمات دهند، وضعیت سالم‌تر است.

source

توسط ecokhabari