وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بخش صنعت در سه ماهه نخست امسال، رشد ۵.۱ درصدی داشته است.
به گزارش خبرگزاری مهر، سید رضا فاطمی‌امین در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) هیئت دولت با بیان اینکه بر اساس اعلام مرکز آمار، حوزه صنعت در سه ماهه نخست امسال، رشد ۵.۱ درصدی داشته که رشد قابل توجهی است، گفت: این آمار در بخش سرمایه گذاری در حوزه صنعت و به طور دقیق‌تر تشکیل سرمایه در بخش ماشین آلات، رشد ۵.۸ درصدی را نشان می‌دهد.
وی افزود: این دو عدد نشان می‌دهد که وضعیت تولید در کشور رو به رشد و امیدوار کننده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در بخش سرمایه در گردش نیز که مقام معظم رهبری در هفته دولت با آن اشاره فرمودند و رئیس جمهور نیز بر آن تاکید ویژه دارند، وزارت صمت کارهایی را از قبل آغاز کرده بود که می‌توان به موضوع تأمین مالی زنجیره‌ای و پرداخت تسهیلات مطمئن به حساب فروشنده که خیلی از مسائل را حل می‌کند اشاره کرد که روند کار هم به خوبی پیش می‌رود.
فاطمی امین افزود: همچنین با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری کارگروهی با بانک مرکزی و وزارت اقتصاد تشکیل دادیم و در نخستین مرحله، ۲۲ مورد را تفاهم کردیم که بسیار مؤثر است.
وی به بخشی از تفاهم‌های صورت گرفته اشاره کرد و گفت: افزایش ۳۰ درصدی منابع بخش صنعت در مقایسه با سال گذشته، تخصیص ۵۰ همت برای بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی و تأمین مالی اوراق همچنین ضمانت ۵۰ همت بانک‌ها برای واحدهای تولیدی که در بازار بورس برای تأمین مالی اوراق بدهی منتشر می‌کنند است.
فاطمی امین افزود: حل موضوعات متنوع بخش صنعت و معدن مورد تفاهم اعضای کار گروه است و مقرر شد هر دو هفته یک بار پیشرفت کار بررسی و کنترل و پایش شود.
وی درباره آثار پیوستن ایران به پیمان شانگهای در حوزه صنعت، گفت: آمار تجارت خارجی کشور روند رو به رشدی دارد. پیمان شانگهای بسیار معتبر است و کشورهای بزرگی در آن حضور دارند.
وزیر صمت با بیان اینکه قطعاً پیوستن ایران به این پیمان برای ما دستاوردهای بزرگی خواهد داشت، تاکید کرد: هر چه ما در مجامع بین‌المللی و پیمان‌های منطقه‌ای وارد شویم، تجارت خارجی ما تسهیل خواهد شد.
فاطمی امین همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا وزارت متبوعش تا کنون به طور کامل به پنجره واحد نپیوسته است؟ گفت: قرار است خدمات پرکاربرد متصل شود که اتصال آن در وزارت صمت از چند هفته قبل آغاز شده و به طور جدی پیگیری انجام آن هستم..
وی افزود: درگاه یکپارچه به مردم در جهت موضوعات کسب و کار، کمک فراوانی می‌کند و این موضوع مورد استقبال ما نیز است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره آخرین مهلت برای پیوستن به پنجره واحد که پایان شهریورماه اعلام شده است، گفت: در مهلتی که قانون بودجه تعیین کرده حتماً انجام می‌شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari