سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ارزش ریالی پرونده‌های قاچاق طی پنج‌ماهه اول امسال معادل ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا دهقانی نیا در یک گفت و گوی رادیویی اظهار کرد: در حال حاضر پوشاک، لوازم و قطعات یدکی، لوازم‌خانگی، کفش، برخی مواد غذایی، ملزومات صنایع زراعی، دخانیات، لوازم‌تحریر، لوازم صوتی تصویری و منسوجات خانگی شناسه کالا گرفتند.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: به‌عنوان نمونه برای ردیف پوشاک ۳۱۲ هزار و ۸۳۳ مورد شناسه پوشاک ثبت شده و در گروه کالایی لوازم و قطعات یدکی نیز حدود ۱۸۲ هزار و ۹۴۲ مورد شناسه کالا ثبت شده است.
وی عنوان کرد: طبق آخرین آمار سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی، ارزش ریالی پرونده‌های قاچاق طی پنج‌ماهه اول امسال ۴ هزار و ۹۶۳ میلیارد و ۳۱۹ میلیون و ۹۴۱ هزار ریال (معادل ۵۰۰ میلیارد تومان) است.
دهقانی نیا متذکر شد: اینکه برخورد با قاچاق کالا دیده نمی‌شود و یا فقط در تهران و اصفهان دیده می‌شود دلیل بر عدم برخورد نیست و لذا از خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها تقاضا داریم که با تقوای رسانه‌ای و انصاف به این قضایا ورود کنند.
وی در مورد اینکه گفته می‌شود چرا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کم‌کاری دستگاه‌ها را در این خصوص به شکل صریح اعلام نمی‌کند، این‌طور توضیح داد: اگر عدد ۵۰۰ میلیارد تومان طی پنج‌ماهه اول سال ۱۴۰۱ از باب ارزش ریالی پرونده‌های قاچاق مدنظر باشد ما نمی‌توانیم دستگاهی را به کم‌کاری و یا بیکاری در این حوزه متهم کنیم؛ اما درعین‌حال انتظار ستاد خیلی بالاتر از اینهاست.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه ابزار تشخیص قاچاق در اختیار دستگاه‌های کاشف و ضابط قرار گرفته است، اظهار کرد: علاوه بر این، ابزاری در اختیار مردم هم قرار گرفته تا اصالت کالا را تشخیص دهند. مردم می‌توانند با ارسال شناسه و کد رهگیری کالا به ستاره ۷۷۷۷ مربع پاسخ را دریافت و یا از سامانه جامع تجارت استفاده کنند؛ همچنین در حوزه داروهای وارداتی نیز می‌توانند با برنامه «تی تک» نسبت به تشخیص اصالت دارو اقدام کرد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari