اراک- رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی با اشاره به خروج ۴۰ درصد از مرغ تولیدی این استان به صورت قاچاق گفت: تا اطلاع ثانوی مجوز خروج مرغ از استان مرکزی صادر نمی‌شود.
به گزارش خبرنگار مهر، علی صفری ظهر شنبه در نشست ستاد تنظیم بازار استان مرکزی اظهار کرد: در ۶ ماهه نخست امسال با کاهش جوجه ریزی در استان مواجه هستیم چرا که پس از حذف ارز ترجیحی قیمت مصوب مرغ هر کیلو ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان تصویب شد و مرغداران به پایین بودن قیمت‌ها و اختلاف قیمت مصوب با قیمت تمام شده اعتراض داشتند.
وی با بیان اینکه یکی از علل کاهش جوجه ریزی اختلاف قیمت مصوب استان مرکزی با سراسر کشور است، گفت: قیمت مرغ در تهران و برخی دیگر از استان‌ها افزایش پیدا کرد به همین دلیل حدود ۴۰ درصد از مرغ تولیدی استان به صورت قاچاق از استان خارج می‌شود.
رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی عنوان کرد: در ۶ ماهه نخست سال گذشته ۱۵ میلیون و ۹۳۳ هزار قطعه جوجه ریزی داشتیم در حالی که این میزان با کاهش ۱۵ درصدی در ۶ ماهه نخست امسال به ۱۳ میلیون و ۴۹۴ هزار رسیده است.
صفری ادامه داد: در شهریور امسال یک میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی انجام شده که کاهش ۳۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.
وی تصریح کرد: مصرف مرغ در استان در شرایط عادی بین ۸۰ تا ۹۰ تن است و هدفگذاری شده که تا اواخر مهرماه روزانه ۱۱۶ تن مرغ و تا آبان ماه حدود ۱۰۰ تن مرغ در استان تولیدی شود بنابراین اگر بتوانیم از خروج مرغ از استان جلوگیری کنیم، مشکلی در تأمین مرغ مصرفی استان نخواهیم داشت.
رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: هم اکنون ۵۹ واحد مرغداری استان، ۲ هزار تن مرغ بالای ۴۶ روز و آماده عرضه به بازار دارند که منتظر اصلاح قیمت هستند.
صفری تصریح کرد: قیمت عرضه مرغ در کشور ۵۸ هزار تومان و در استان مرکزی ۴۲ هزار تومان است و این اختلاف قیمت دستوری بر جوجه ریزی تأثیرگذار است.
وی ادامه داد: عرضه مرغ در برخی استان‌های کشور برای مصرف کننده ۶۸ هزار تومان تعیین شده که این قیمت در استان مرکزی بین ۶۱ تا ۶۸ هزار تومان است.
رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی با بیان اینکه نیاز است نیروی انتظامی همکاری لازم را برای جلوگیری از خروج مرغ با داشته باشد، گفت: خروج مرغ از استان مرکزی ممنوع است و هیچ گونه مجوزی برای خروج مرغ توسط دامپزشکی صادر نمی‌شود.
صفری تأکید کرد: قیمت مرغ در آینده نزدیک اصلاح می‌شود و به روند عادی بازمی گردد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari