بهره برداری از دومین واحد بخار نیروگاه سبلان در زمستان
بورس نیوز: محمد رمضانی، معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی اظهار کرد: احداث واحد‌های بخار نیروگاه سبلان اردبیل در قالب قرارداد بیع متقابل با شرکت مادرتخصصی برق حرارتی برای افزایش تولید برق، پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه و همچنین رشد راندمان نیروگاه‌های گازی با تبدیل آن به سیکل ترکیبی در دستور کار قرار گرفته است.
وی ظرفیت فعلی این نیروگاه را یک هزار و ۱۲۰ مگاوات برشمرد و گفت: نیروگاه سبلان دارای ۶ واحد گازی و سه واحد بخار است که نخستین واحد بخار آن بهمن‌ماه سال ۹۹ به بهره‌برداری رسیده است. طبق برنامه‌ریزی صورت‌گرفته دومین واحد بخار نیروگاه زمستان امسال و سومین واحد آن نیز اردیبهشت‌ماه سال آینده وارد مدار تولید خواهد شد تا بدین ترتیب ظرفیت کل نیروگاه به یک هزار و ۴۴۰ مگاوات افزایش یابد.
رمضانی با تأکید بر اینکه احداث سه واحد بخار این مجموعه سالانه حدود ۷۵۰ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف سوخت را به همراه خواهد داشت، ادامه داد: افتتاح واحد‌های بخار این نیروگاه ضمن افزایش تولید و پاسخگویی به رشد فزاینده بار شمال غرب کشور به میزان ۴۸۰ مگاوات، موجب بالابردن راندمان نیروگاه و افزایش آن به میزان ۵۰ درصد و همچنین کاهش آلایندگی زیست‌محیطی خواهد شد.
وی تبدیل واحد‌های گازی به سیکل ترکیبی را جزو اولویت‌های اصلی صنعت برق حرارتی برشمرد و افزود: در حال حاضر بیش از هفت هزار مگاوات واحد گازی قابلیت تبدیل به سیکل ترکیبی دارند که برای امسال مجوز تبدیل دو هزار و ۵۰۰ مگاوات واحد گازی در هفت ساختگاه از سوی شورای اقتصاد دریافت شده است.
معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی با اشاره به آخرین وضعیت نیروگاه زمین گرمایی مشکین‌شهر، گفت: این پروژه نیز مراحل پایانی خود را طی می‌کند و هم اکنون جاده دسترسی به این طرح در حال نهایی‌سازی است.

source

توسط ecokhabari