رشد ۱۰۰ درصدی مجوز سرمایه گذاری خارجی در کشور
بورس نیوز: مسعود براتی، معاون سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران اظهار کرد: این عدد نسبت به یکسال انتهای دولت دوازدهم بیش از دو برابر یعنی ۱۰۰ درصد رشد داشته است.
وی افزود: این آمار نشان دهنده افزایش انگیزه بازیگران خارجی اقتصادی برای حضور و سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی ایران است که باید به شدت مورد توجه قرارگیرد.
معاون سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران ضمن اشاره به تغییر رویکرد دولت در خصوص جذب سرمایه گذاری خارجی گفت: رشد دو برابری مجوز‌های معتبر در سال جاری نسبت به سال انتهایی دولت قبل ناشی از چند اصلاح است که مهمترین آن اصلاح در رویکرد‌ها و راهبرد‌ها بوده و بخشی هم ناشی از اصلاح در سطح فنی و همینطور مسائل عملیاتی و تسهیلاتی است.
براتی ادامه داد: نگاهی که در گذشته وجود داشت این بود که با وجود محدودیت‌ها و فشار‌های خارجی، اعمال تحریم‌ها و همینطور بدون تغییر در بخش سیاست خارجی کشور به ویژه در حوزه مذاکرات امکان ندارد جمهوری اسلامی بتواند در حوزه مهم و سختی مانند حوزه سرمایه گذاری خارجی توفیق چندانی داشته باشد از اینرو در حوزه اصلاحات رویکردی و مسائل فنی کمتر توجه می‌شد.
وی خاطرنشان کرد: بازیگران و فعالان اقتصادی در کشور‌های همسو و همسایه تمایل زیادی برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی ایران دارند.
معاون سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران توضیح داد: اگر ایران کشور‌های همسو و همسایه را هدف واقعی تعاملات اقتصادی خارجی خود قرار دهد بطور حتم می‌توان منافع مشترک را از بالقوه به بالفعل تبدیل کرد.
براتی گفت: کشور‌های همسایه که مشخص هستند و از کشور‌های همسو نیز می‌توان به روسیه، چین، هند و … اشاره کرد که برنامه‌ها و توجهات جمهوری اسلامی در سطح کلان راهبردی ناظر به افزایش تعاملات، توسعه زیرساخت‌ها و بسیاری موارد دیگر در راستای تعامل هرچه بیشتر با این کشورهاست.
وی تاکید کرد: در یکسال ابتدایی دولت سیزدهم ۴.۸ میلیارد دلار مجوز معتبر در حوزه سرمایه گذاری خارجی در کشور صادر شده است.

source

توسط ecokhabari