محمد قربانی گفت: برای اجرای الگوی کشت یک بسته حمایتی جذاب مبتنی بر داشته‌های وزارت جهاد کشاورزی طراحی و آماده شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمد قربانی معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در قالب این بسته حمایتی و تشویقی، یارانه نهاده‌ها و عوامل تولید و تسهیلات یارانه‌ای به کشاورزانی که الگوی کشت را اجرا کنند، پرداخت می‌شود.
قربانی ادامه داد: برای پرداخت یارانه ۸۵ درصدی آبیاری تحت فشار نیز کشاورزانی که در اجرای الگوی کشت مشارکت می‌کنند در اولویت قرار می‌گیرند.
محمد قربانی در همین حال تخفیفات بیمه‌ای در مورد محصولات راهبردی تعیین شده در سبد محصولات الگوی کشت و کمک‌های بلاعوض را از دیگر مشوق‌ها نام برد.
وی ادامه داد: ۵۰ درصد بخشودگی آب بها و همچنین بخشودگی برق بها برای اجرای الگوی کشت پیش‌بینی شده است ضمن آن که ۵۰ درصد دیگر تخفیف آب بها نیز برای کشاورزانی که افزایش عملکرد تولید در واحد سطح داشته باشند، لحاظ می‌شود.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در توضیحی بیشتر در مورد برق‌بها گفت: بر اساس تفاهم خوبی که با وزارت نیرو داریم، کشاورزانی که در اجرای طرح الگوی کشت مشارکت و محصولات راهبردی تولید کنند از تخفیف برق بها برخوردار می‌شوند.
وی افزود: هنوز درصد تخفیف برق بها نهایی نشده و در این زمینه مصوبه هیأت وزیران نیاز است.
قربانی با بیان این که در مجموع تمام مشوق‌ها و یارانه‌های بخش کشاورزی به سمت کشاورزانی که الگوی کشت را اجرا می‌کنند سوق می‌یابد، تصریح کرد: همزمان برای محصولات آب بر نیز عوارض در نظر گرفته‌ایم تا تولیدکنندگان به سمت توصیه‌های سطح زیر کشت در قالب الگوی کشت برای تأمین نیاز داخلی و امنیت غذایی مصرف کنندگان حرکت کنند.
وی اذعان داشت: عوارض تعیین شده به شدت جذابیت صادرات را کاهش می‌دهد و در ابلاغیه‌ای که داریم عوارض محصولات آب‌بر ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد.
قربانی اضافه کرد: متناسب با رفتار کشورهای هدف، باز این عوارض را تغییر می‌دهیم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari