ایمان زنگنه گفت: تورم یک پدیده پولی بوده که مرتبط با ساختار بودجه‌ای دولت است. اصلاح نظام بانکی بر عهده بانک مرکزی است و مجموعه این عوامل در کاهش تورم دخیل هستند.
ایمان زنگنه کارشناس اقتصاد پولی با بیان اینکه در همه دنیا بانک مرکزی به عنوان مرجعی که نگهبان ارزش پول ملی است شناخته می‌شود و تثبیت قیمت‌ها و مهار تورم بر عهده آن است به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفدت: بانک مرکزی برای انجام این نظارت‌ها نیازمند ابزارها و سیاست‌های دقیقی است تا کنترل شرایط اقتصادی کشور را در اختیار داشته باشد.
وی با بیان اینکه نرخ تورم حال حاضر کشور، افزایش یافته است، گفت: متاسفانه سیاست‌گذار برای مهار تورم و حل کردن مسئله کسری بودجه، راحت‌ترین راه را که استقراض از بانک مرکزی بوده، انتخاب کرده است. بنابراین، با افزایش نقدینگی نمی‌توان تورم فعلی را مهار کرد.
زنگنه اظهار کرد: اگر افزایش نقدینگی، متناسب با رشد اقتصادی کشور باشد مهار تورم امکان‌پذیر است. جریانات پولی و مالی کشور نیز باید به گونه‌ای باشد که به حمایت از این شرایط کمک کند.
به گفته این کارشناس اقتصاد پولی؛ تورم یک پدیده پولی بوده که مرتبط با ساختار بودجه‌ای دولت است. اصلاح نظام بانکی بر عهده بانک مرکزی است و مجموعه این عوامل در کاهش تورم دخیل هستند. دولت نمی‌تواند از اتکا به بانک مرکزی در زمینه تامین مالی دست بردارد ولی می‌تواند در کاهش هزینه‌ها کمک کند.
وی گفت: در شرایط فعلی دولت برای حل بحران تورم، باید به دنبال راه‌حل‌ها و تصمیمات درست برود زیرا کاهش تورم بالای ۵۰ درصد کار بسیار مشکلی است و هر لحظه امکان دارد این تورم به سمت ابرتورم حرکت کند.
این دکتری اقتصاد پولی گفت: اگر تورم فعلی، با حرکت افزایشی‌تر به سمت ابرتورم شدن پیش برود ساختارهای اقتصادی کشور با خطر متلاشی شدن روبرو خواهند بود.
زنگنه در پایان گفت: تغییرات سیاست‌های پولی باید تدریجی انجام شود اگر سیاست‌های اتخاذ شده از قبل اعلام شود و مردم در این زمینه اغنا شوند، می‌توانیم این مشکل را حل کنیم. سیاست‌های صلاحدیدی در ادوار گذشته باعث ایجاد مشکلات حال حاضر شده است.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari