مشکلات خودرو و معادن؛ دغدغه طراحان استیضاح وزیر صمت
بورس نیوز: مهرداد ویس‌کرمی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره طرح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت که هفته گذشته در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد، اظهار کرد: برخی از وزارتخانه‌های دولت پیچیدگی‌هایی دارد و اساس و پایه آن بر مشکلات است. وزارت صمت یکی از این وزارتخانه‌هاست که آقای فاطمی امین وارث آن در دولت سیزدهم شد.
نماینده مردم خرم آباد در خانه ملت افزود: یکی از دغدغه‌های طراحان استیضاح وزیر صمت، مشکلات صنعت خودرو و معادن است. درحالی که مسئولیت صنعت کشور و تولید خودرو فقط متوجه وزارت صمت نیست. بلکه تحریم‌هایی که علیه کشور اعمال شده، دشواری‌های زیادی را در صنعت و خودرو ایجاد کرده است.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: نمایندگان باید نقش وزیر را در صنعت خودرو و معادن ارزیابی کنند و خود را در جایگاه وزیر قرار دهند که اگر در این جایگاه بودند، چه کاری می‌توانستند برای بهبود صنعت خودرو انجام دهند. به عبارتی باید از وزیر در حد اختیاراتش توقع داشت.
وی ادامه داد: اینکه طراحان استیضاح، دلایل خود را در این باره، مستند، جامع و علمی بیان کنند، بسیارمهم است. ولی اینکه آن‌ها دلایل عادی برای استیضاح مطرح کرده و لایه سطحی مشکلات کشور در صنعت خودرو و معادن را ببینند و آن را فقط به وزارت صمت و شخص وزیر نسبت دهند، دور از انصاف و عدالت است.
ویس‌کرمی یادآور شد: در خصوص مصوبه مجلس برای ساماندهی بازار خودرو، همگان دیدند که مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان در این باره نظر دادند، زیرا این مصوبه باید با قوانین بالادستی هم منطبق باشد که نشان از حاکمیتی بودن موضوع خودرو و معادن است و فقط یک وزارتخانه در این حوزه مسئول نیست. از طرفی در موضوع خودرو و معادن باید عملکرد وزیر صمت را دقیق، علمی و عقلانی سنجید و به ادعا‌های بدون سند برخی توجه نکرد.
این نماینده مردم در مجلس با اشاره به اینکه طبق قانون با امضاء حداقل ۱۰ نماینده مجلس، طرح استیضاح از وزیر مطرح می‌شود، عنوان کرد: اما اینکه انگیزه و دغدغه حقیقی طراحان استیضاح چیست را نمی‌توان باخبر شد. هرچند که در ادامه روند قانونی ممکن است امضاء کنندگان طرح استیضاح، امضاء خود را پس بگیرند یا اینکه وزیر در دفاع از عملکرد خود در صحن رای مثبت بالایی هم کسب کند. اما مهم این است که در شرایط واقعی اقتصادی کشور از مسوولان و وزرای دولت انتظار داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم همه ما به ویژه نمایندگان و مسوولان بدانیم که نسبت به رفتاری که در شرایط خاص انجام می‌دهیم، مسوول هستیم و اگر در دنیا جوابگو نشویم، باید در آخرت برای عمل خود جواب دهیم.

source

توسط ecokhabari