در هفته نخست آبان بازار گواهی سپرده بیش از ۹ میلیون ورقه بهادار مبتنی بر کالا را به ارزش ۲۷۲ میلیارد تومان معامله کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بازار سرمایه، در بازار گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران در هفته گذشته، ۹ میلیون و ۶۴ هزار و ۵۷۹ ورقه بهادار مبتنی بر کالا به ارزش نزدیک ۲۷۲ میلیارد تومان را دست به دست کردند. ارزش معاملات هفته منتهی به ۲۹ مهر، ۳۰۵ میلیارد تومان برای ۱۰ میلیون و ۲۱ هزار و ۴ ورقه بهادار مبتنی بر کالا بود.

در جریان معاملات هفته گذشته در بازار مالی بورس کالا، یک میلیون و ۲۸۷ هزار و ۷۰۰ اوراق گواهی سپرده سکه طلا در حالی دست به دست شد که این دارایی پایه ارزش نزدیک ۱۹۲ میلیارد تومان را ثبت کرد.

اوراق مبتنی بر طلا با کسب سهم ۷۱ درصدی ارزش معاملات، جایگاه نخست و با سهم ۱۴ درصدی در حجم معاملات، رتبه دوم بازار را پس از سیمان از آن خود کرد.

سیمان با ثبت معامله ۶ میلیون و ۵۲۳ هزار گواهی سپرده، رتبه نخست را از نظر حجم از آن خود کرد و ارزش معاملات این دارایی بیش از ۵ میلیارد و ۵۷ میلیون تومان شد. سهم این دارایی از حجم کل معاملات ۷۲ درصد بوده و از لحاظ حجم در جایگاه نخست ایستاد.

در هفته منتهی بر ۶ آبان، ۶۹۰ هزار و ۳۳ گواهی سپرده زعفران نیز به ارزش بیش از ۲۲ میلیارد و ۴۶۴ میلیون تومان دست به دست شد که این دارایی پایه، رتبه سوم در ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. این دارایی جایگاه سوم را هم به لحاظ حجم و هم ارزش از آن خود کرده بود. سهم زعفران از حجم و ارزش کل معاملات هر کدام ۸ درصد بود.

ارزش معاملات ۵۳۳ هزار و ۷۴ گواهی سپرده شیشه نیز از رقم ۴۹ میلیارد و ۶۰ میلیون تومان فراتر رفت و این دارایی توانست مقام دوم را از لحاظ ارزش بعد از سکه از آن خود کرد. این دارایی پایه، سهم ۱۸ درصدی را از لحاظ ارزش کل معاملات از آن خود کرد.

معامله ۳۰ هزار و ۵۶۰ گواهی سپرد برنج و ۲۱۲ گواهی سپرده پسته به ترتیب بیش از ۲ میلیارد و ۷۸۰ میلیون و ۴۷ میلیون تومانی را رقم زده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari