مدیر عامل توانید با اشاره به اینکه ناترازی برق مدیریت شد گفت: دیگر با کمبود برق مواجه نیستیم.
به گزاش خبرنگار مهر آرش کردی در یازدهمین رزمایش سراسری مانور ارزیابی آماده بکاری مولدهای برق اضطراری مراکز حساس و حیاتی گفت: آنچه امسال در تأسیسات صنعت برق اتفاق افتاد در مقایسه با سال قبل چشمگیر بود زیرا ناترازی در صنعت برق را مدیریت کردیم و دیگر با کمبود برق مواجه نشدیم.
وی ادامه داد: به لحاظ صنعت برق در دسته کشورهای پیشرو وتراز اول قرار داریم چرا که با نگاهی به بخش شهری و روستایی با میانگین جهانی فاصله زیادی داریم و در دسته کشورهای تراز اول به شمار می آییم. جمعیت ۲.۳ برابر شده است اما خدمات رشد فراوانی داشته است به طوری که خدمات ۱۳ تا ۲۱ برابر شده است.
کردی با بیان این‌که اعمال خاموشی ۱۵.۳ دقیقه‌ای برای هر مشترک به دلیل این‌که در مناطق مختلف متفاوت بوده به صورت میانگین برآورد شده و قدرالسهم در برخی مکان‌ها متفاوت بوده است، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ اوج نیاز مصرف برق رشد ۳.۳ درصدی را داشته است.
وی افزود: تقریباً بیش از ۹۷ درصد برنامه‌های یکصد اقدام عملیاتی برای عبور از اوج بار تابستان سال ۱۴۰۱ محقق شده است و نهایتاً به این نتیجه رسیدیم که کار را از ارگان‌های بالای کشور آغاز کنیم و در همین راستا اقداماتی را انجام دادیم.
مدیرعامل شرکت توانیر با بیان این‌که قرار بر این بود که در تابستان سال جاری هیچ‌گونه غافلگیری ایجاد نشود و با خاموشی‌های غیرمنتظره مواجه نشویم، ادامه داد: هیچ نیروگاهی در زمان پیک در دوره تعمیرات قرار نداشت و برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای تنظیم شده بود که همه نیروگاه‌ها در اوج مصرف و پیک برق وارد مدار باشند.
کردی اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باید اقداماتی صورت می‌گرفت که به هیچ عنوان کاهش تولید و افزایش قیمت صورت نگیرد به همین دلیل آرایش تولید را در سه ماهه اول به گونه‌ای ایجاد کردیم که این دو مساله دچار معضل نشود.
مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به جمع برنامه‌های مدیریت بار اعم از جابه‌جایی، کاهش استراتژیک بار و مدیریت مصرف خانگی اظهار کرد: ۹۸۴۳ مگاوات مدیریت مصرف صورت گرفت و نتیجه این اقدام نیز عدم هیچ‌گونه خاموشی برای مشترکان خانگی بود.
به گفته وی، نزدیک ۶۰۰۰ مگاوات افزایش ظرفیت قرار بود ایجاد شود که این مساله اتفاق افتاد و مجموع این اقدامات موجب شد که صنایع فولادی رشد قابل توجهی داشته باشند، به طوری که ۱۴.۵ درصد صنایع بزرگ، ۴.۵ درصد صنایع کوچک و بخش کشاورزی سه درصد رشد داشته است. همچنین مصرف برق عمومی و ادارات با ۳۳ درصد و مصرف بخش خانگی با ۴.۵ درصد کاهش مواجه بود.
کردی با بیان این‌که ۱,۳۷۵ میلیارد تومان به مشترکان خود مصرف پاداش داده شده است، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ معادل ۱۲۵ مرتبه تا پایان مردادماه عملکرد رله‌های فرکانسی وجود داشت که امسال این عدد به صفر رسید که به معنای عدم خاموشی‌ها است.
مدیرعامل شرکت توانیر تاکید کرد: برنامه ریزی‌های در نظر گرفته شده برای توسعه شبکه برق کشور قرار شده که تا سال ۱۴۰۲، ۶۵ درصد بار را رویت‌پذیر و ۵۰ درصد را کنترل‌پذیر کنیم.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای گذر موفق از تابستان ۱۴۰۱ اظهار کرد: برای این مساله یک مجموعه کامل بر اساس پدافند غیرعامل در کشور طراحی و اجرا شد که بر اساس همان توانستیم ناترازی موجود در سال ۱۴۰۰ را جبران کنیم و اگر شرایط به همان منوال پیش می‌رفت قطعاً تا سال ۱۴۰۵ با مشکل مواجه بودیم اما توانستیم با ایجاد سازوکاری از آن شرایط عبور کنیم.
وی با تاکید بر این‌که صنعت برق نیازمند تنوع بیشتر به ویژه در بخش انرژی‌های تجدید پذیر و اتمی دارد، ادامه داد: باید سازوکاری لحاظ شود تا در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر و اتمی به ۳۰ درصد برسیم.
مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به مصرف برق ۳۰۶ میلیارد کیلووات ساعت در سال ۱۴۰۰ گفت: این عدد رقم بالایی به حساب می‌آید اکنون ۳۹ میلیون مشترک در کشور وجود دارد و سالانه یک میلیون مشترک جدید به این تعداد اضافه می‌شود و میزان مصرف نیز چهار تا پنج درصد رشد می‌کند که برای عبور از این مساله برنامه‌های متعددی را تدوین کرده‌ایم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari