مهدی محمودی کارشناس بازار سرمایه معتقد است حدود ۵۳ هزار میلیارد تومان سهام احتمالاً در صندوق های درآمد ثابت موجود است که در بسته حمایتی از بازار گفته شده تا سقف ۴۰ هزار میلیارد تومان آن با اوراق تبعی بیمه خواهد شد و ریسک های موجود در صندوق های درآمد ثابت هم به واسطه این بند کاهش خواهد یافت.
مهدی محمودی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه سنا در خصوص بسته ۱۰ بندی حمایت فوری از بازار سرمایه بیان کرد: بند اول بسته حمایت از بازار سرمایه در مورد بیمه سهام است که پرتفوی سهامداران خرد را بیمه میکند و با پوشش ریسک سرمایه گذاران خرد به مدت یک سال می تواند آثار مثبتی روی بازار سرمایه داشته باشد. بند دوم هم که در رابطه با انتشار اوراق تبعی روی پرتفوی سهام صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت است تصمیم خوبی است که به بهبود وضعیت بازار کمک خواهد کرد. حدود ۶۵۰ هزار میلیارد تومان منابع در صندوق های سرمایه گذاری وجود دارد و با توجه به اینکه حدود ۱۰ الی ۱۱ درصد از منابع صندوق های درآمد ثابت به خرید سهام اختصاص پیدا کرده، حدود ۵۳ هزار میلیارد تومان سهام احتمالاً در صندوق های درآمد ثابت موجود است که تا سقف ۴۰ هزار میلیارد تومان آن با اوراق تبعی بیمه خواهد شد و ریسک های موجود در صندوق های درآمد ثابت هم به واسطه این بند کاهش خواهد یافت. بند سوم و چهارم مربوط به تزریق منابع جدید به صندوق های حاکمیتی بازار است که این تزریق منابع می تواند به افزایش تقاضا در بازار کمک کند. اما کماکان باید در نظر داشته باشیم که این حمایت ها، مُسکن های موقت هستند و به صورت اساسی مشکل بازار سرمایه را برطرف نخواهند کرد.
وی افزود: بند پنجم مربوط به هماهنگی و پایش حقوقی ها جهت توقف فروش تا زمان ثبات در بازار، و انجام اقدامات حمایتی از جمله خرید سهام و انتشار اوراق تبعی حمایتی است. همانطور که می‌دانید حقوقی های بزرگ نقش پررنگی در جریان بازار سرمایه دارند و هم هماهنگی با حقوقی ها برای بازار از اهمیت بسیاری برخوردار است و هم معتقدم باید نظارت زیادی روی عملکرد حقوقی ها باشد. شرط لازم برای موفقیت این بند، هماهنگی در مسیر صحیح و البته استمرار این هماهنگی‌ها خواهد بود. بند ششم بند مربوط به هماهنگی وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در مورد نرخ بهره است. نرخ بهره یکی از متغیرهای تاثیرگذار بر روند بازار سرمایه بوده و فعالان بازار سرمایه مرتبا نرخ بهره را رصد می کنند و حتماً که سیاست های بانک سرمایه مرکزی در بازار سرمایه تاثیر گذار خواهد بود.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به نظر می‌رسد به کمیته مشترکی از بانک مرکزی و سازمان بورس نیاز داریم تا در مورد نرخ بهره بانکی و سایر سیاست های تاثیر گذار بر روند بازار سرمایه هماهنگ تر و سنجیده تر عمل شود. سیاست های بانک مرکزی فقط بر بازدهی سهام تاثیر گذار نیستند و طبق پژوهش هایی که اخیرا انجام داده ایم این سیاست های انقباضی روی کیفیت سودآوری شرکت‌ها هم اثرگذار بوده است. به هرحال بانک مرکزی در بازار پول سیاست های خاص خود را دارد، اما معتقدم در کمیته مشترک باید آثار سیاست‌های بانک مرکزی بر بازار سرمایه مشخص شود. به نظر می‌رسد بند ششم از مهم ترین بند های بسته حمایتی از بازار سرمایه بوده و چنانچه در بلند مدت تصمیم درستی در این زمینه اتخاذ شود و ارتباط خوبی بین بازار پول و بازار سرمایه شکل بگیرد و ضمنا در مورد نرخ بهره بانکی هم سیاست گذاری صحیح شکل بگیرد و به آنچه در مورد آن تصمیم گیری شده عمل شود تا این سیگنال به بازار سرمایه داده شود که تصمیمات سیاست گذاران به درستی اجرایی میشود، بازار سرمایه به آرامش خواهد رسید.
محمودی با اشاره به بند هشتم بسته حمایت از بازار سرمایه گفت: محدود کردن فروش بازارگردان ها نیز جزو تصمیماتی که آثار موقت خواهد داشت. میتوان برای کوتاه مدت فروش بازارگردان ها را محدود کرد؛ اما این سیاست نمی تواند در بلند مدت تداوم داشته باشد. ولی در شرایط فعلی کاملاً با بند متوقف کردن پذیره نویسی و عرضه های اولیه در بازار موافق هستم. این تصمیم سیاست موقتی است که می‌تواند به بهبود وضعیت بازار سرمایه و جلوگیری از فشار هایی که عرضه های اولیه و پذیره نویسی ها به این بازار تحمیل می کند، کمک کند. در مجموع معتقدم این بسته در حمایت از بازار سرمایه تاثیر گذار خواهد بود؛ اما برخی بندهای این بسته نقش مسکن را دارند و باید بتوانیم برای مشکلات ساختاری بازار سرمایه از جمله قیمت گذاری دستوری برنامه ریزی درستی داشته باشیم. حاشیه سود خالص شرکت ها را تحت فشار قرار داده و باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari