قیمت نفت کاهش یافت
بورس نیوز: قیمت نفت بیش‌از یک دلار در روز دوشنبه به‌دنبال اظهارات مقامات چین در مورد تعهد به رویکرد قرنطینه‌های سخت کرونایی کاهش یافت. بدین‌ترتیب امید به افزایش تقاضا از سوی بزرگ‌ترین واردکننده نفت دنیا از بین رفت.
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با یک دلار و ۲ سنت معادل ۱.۰۳ درصد کاهش به ۹۷ دلار و ۵۵ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با یک دلار و ۲۲ سنت معادل ۱.۳۹ درصد کاهش ۹۱ دلار و ۳۹ سنت معامله می‌شود.
طبق گفته تحلیلگران، کاهش قیمت نفت نتیجه پایبندی مقامات چین به سیاست کرونای صفر به‌دنبال افزایش موارد ابتلا به این ویروس در کشور بوده‌است. بدین‌ترتیب دورنما برای تقاضا تیره و تار می‌شود.
۴ تن از سیاست‌گذاران بانک مرکزی آمریکا در روز جمعه از آرام‌تر شدن روند افزایش نرخ بهره در اجلاس آینده این بانک علی‌رغم اطلاعات مثبت اشتغال در آمریکا خبر داده‌اند.
شایعه پایان احتمالی قرنطینه‌های سخت‌گیرانه کرونایی در چین باعث رشد بازار بورس و قیمت کالا‌ها در این کشور در هفته گذشته شد و قیمت نفت خام برنت و نفت آمریکا را هم به‌ترتیب ۲.۹ و ۵.۴ درصد بالا برد.
اطلاعات تجاری از سوی دومین اقتصاد بزرگ دنیا که امروز منتشر خواهد شد احتمالاً از کاهش صادرات به‌دنبال کاهش جهانی تقاضا خبر خواهد داد.
انتظار می‌رود تقاضای جهانی برای نفت در سه‌ماهه پایانی سال جاری میلادی تنها ۰.۶ میلیون بشکه در روز نسبت‌به زمان مشابه در سال گذشته افزایش یابد.
انتظار محدود شدن بیشتر عرضه نفت پس‌از اجرایی شدن تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه صادرات نفت دریایی روسیه در پنجم دسامبر در بحبوحه افزایش فعالیت پالایشگاه‌های سراسر دنیا جهت برطرف کردن نیاز فزاینده به سوخت، بر قیمت نفت تاثیر خواهد گذاشت.

source

توسط ecokhabari