قیمت طلا در بازارهای جهانی پس از برخورد به خط روند نزولی‌اش در نمودار روزانه، هفته را با کاهش از سقف ۱۶۸۲ دلار آغاز نموده است. همچنان که ریزش دلار آمریکا پس از داده‌های ضعیف اشتغال روز جمعه نشان داد که ریسک‌پذیری ناشی از احتمال تعدیل سیاست‌های کوید صفر چین در بلاتکلیفی نسبت به گام بعدی فدرال رزرو موجب کاهش اقبال به دلار شده است.
پس از اینکه هفته گذشته اخباری مبنی بر احتمال بازگشایی برخی از شهرهای قرنطینه شده در چین منتشر شد، بازارها به تقویت تقاضا و از سرگیری پویایی بازارها در دومین اقتصاد بزرگ جهان امیدوار شدند ولی داده‌های تجاری صبح دوشنبه که از کاهش همزمان واردات و صادرات چین حکایت داشت، موجب شد تا نگرانی‌ها در خصوص افت تقاضا دوباره قوت بگیرد.
ثبت پایین ترین رکورد اشتغال ماهانه ایالات متحده در ۲۰۲۲
از طرف دیگر داده‌های بازار کار در امریکا نشان داد که اگرچه میزان اشتغال ماهانه در بخش غیرکشاورزی از پیش‌بینی‌ها بهتر ظاهر شد با این وجود کاهش رشد اشتغال از ۳۱۵ هزار نفر سپتامبر به ۲۶۱ هزار نفر در اکتبر پایین‌ترین رکورد سال ۲۰۲۲ را رقم زد. در کنار آن، رشد نرخ بیکاری از ۳.۶ درصد به ۳.۷ درصد هم مزید علت شد تا این باور تقویت شود که بازار کار در واکنش به سیاست‌های شدیدا انقباضی فدرال رزرو در حال تضعیف است و اکنون بازارهای مالی می‌روند تا در هفته جدید با این پرسش اساسی روبرو شود که آیا فدرال رزرو با دریافت نشانه‌هایی از تضعیف بازار کار از شدت سیاست‌های انقباضی اش می‌کاهد یا نه. پاسخ این پرسش همان طور که بارها به اذعان آقای پاول و سایر مقامات فدرال رزرو آمده است تنها در گرو یک چیز است: مهار تورم.
داده‌های تورمی در کانون توجه بازار طلا
در نتیجه هفته جدید می‌تواند برای بازارها بسیار سرنوشت‌ساز باشد زیرا داده‌های تورمی ایالات متحده منتشر خواهد شد و در صورتی که نشانه‌ای از مهار تورم اصلی که قیمت مواد غذایی و سوخت را مستثنی می‌کند در داده‌های این هفته دیده شود، زمزمه‌ها برای پایان احتمالی چرخه انقباضی می‌تواند محرک بازارهای سهام برای یک رالی دیگر باشد.
داده‌های تورم روز پنجشنبه منتشر خواهد شد و انتظار می‌رود تورم ماهانه از ۰.۴ درصد به ۰.۷ درصد جهش داشته باشد ولی نرخ تورم سالانه از ۸.۲ درصد به ۸ درصد کاهش یابد. ولی مهم‌تر از آن، گزارشی که بازار به آن اهمیت زیادی می دهد، شاخص بهای اصلی مصرف کننده است که رشد عمومی قیمت‌ها بجز مواد غذایی و سوخت را در نظر می‌گیرد. پیش‌بینی می شود تورم اصلی در هر دو گروه ماهانه و سالانه با کاهش همراه شود و به ترتیب به ۰.۵ درصد و ۶.۵ درصد رشد بسنده نماید.
علاوه بر این، از آنجایی که افزایش نرخ‌های بهره تا بحال به مدد رشد نرخ بازدهی اوراق قرضه از رشد دلار پشتیبانی می‌کرده است، هرگونه احتمال توقف سیاست افزایش نرخ خواهد توانست دلار را در مدار صعودی اش متوقف نماید که با جشن خریداران طلا همراه خواهد شد.
بررسی نمودار طلا
بررسی نموداری قیمت نیز همین را به ما می‌گوید که طلا در یک وضعیت عطف قرار گرفته است. در نمودار روزانه، روند نزولی طلا که از ماه مارس ۲۰۲۲ و با شروع چرخه افزایش نرخ بهره شروع شد در برخورد با ۱۶۱۸ دلار مومنتوم خود را از دست داده و سه بار آزمایش این ناحیه توسط فروشندگان و ناکامی آن ها در شکستن آن، ۱۶۱۸ دلار را به یک کف قیمتی با اهمیت تبدیل نموده است. این رفتار قیمت موجب شکل دادن یک الگوی فشردگی قیمت بنام مثلث نزولی گردیده که نشان دهنده تعادل نسبی قیمت در یک بازار در حال انتظار است. حال آن که در پی افت میزان اشتغال و رشد بیکاری در ماه اکتبر و افزایش گمانه زنی‌ها در خصوص نزدیک شدن چرخه افزایش نرخ بهره به خط پایان، موجب شده تا طلا به دلیل تضعیف دلار تا خط روند در حوالی ۱۶۸۲ بالا بیاید.
با توجه به اینکه تاکنون هیچ نشانه‌ای از چرخش در سیاست‌های پولی از سوی رئیس فدرال رزرو، آقای پاول، عنوان نشده است، نرخ بهره اوراق ۱۰ ساله همچنان در سقف ۱۳ ساله اش قرار دارد. این بدان معناست که هنوز نشانه معناداری از بازار اوراق دریافت نکرده‌ایم که پایان چرخه انقباضی را تایید نماید. از طرف دیگر مادامی که شاهد شکسته شدن واضح خط روند نزولی نباشیم روند اصلی طلا کماکان نزولی در نظر گرفته می‌شود. با فشرده شدن بیشتر قیمت، برگشت طلا از خط روند نزولی، آن را در الگوی ادامه دهنده مثلث نگه خواهد داشت که می تواند ۱۶۱۸ دلار را در پیش روی فروشندگان قرار دهد.
در غیر این صورت، اگر گزارش شاخص بهای مصرف کننده از مهار تورم حکایت کند، افزایش کمتر نرخ بهره در نشست دسامبر پررنگ‌تر خواهد شد. این امر می‌تواند به مومنتوم صعودی برای غلبه بر خط روند کمک کند و یک موج برگشتی را به سمت ۱۷۰۰ دلار شکل دهد. با این حال، علاوه بر موقعیت نمودار روزانه قیمت، با توجه به احساسات ریسک گریزی بازار، رشد فزاینده تورم و احتمال رکود اقتصادی، تشکیل یک الگوی برگشتی صعودی در آینده نزدیک دیده نمی‌شود.
نویسنده: علی مرتضوی – مدیر تحلیل شرکت بین المللی اینوسلو و عضو موسسه CFA و انجمن تحلیلگران تکنیکال بریتانیا
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari