محمد غفوری گفت: سود خالص چهار فصل اخیر شش شرکت مهم صنعت پالایشی به ۱۱۴ هزار میلیارد تومان رسیده؛ این در حالی است که سود خالص سال گذشته این شرکت‌ها تنها ۶۶ هزار میلیارد تومان بوده است.
محمد غفوری، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) گفت: در خصوص صنعت مهم و اساسی پالایش باید به این نکته اشاره کرد که با توجه به افزایش نرخ جهانی نفت و افزایش کرک اسپرد، این صنعت و شرکت‌های وابسته آن رشد سودسازی خیلی خوبی رو به ثبت رساندند؛ به طوری که در گزارشات شش ماهه‌ای که ارائه کرده‌اند شاهد تعدیل نسبت قیمت به سود قابل توجه‌ای در این صنعت بودیم.
او بیان کرد: سود خالص چهار فصل اخیر شش شرکت مهم این صنعت به ترتیب شپنا، شبندر، شتران، شبریز، شاوان و شراز به ۱۱۴ همت (هزار میلیارد تومان) رسیده است؛ این در حالی است که سود خالص سال گذشته این شرکت‌ها تنها ۶۶ هزار میلیارد تومان بوده و این مورد خبر از رشد ۷۲ درصدی سود خالص شرکت‌های مذکور می‌دهد.
این تحلیلگر بازار سرمایه مطرح کرد: با بررسی اهمیت صنعت پالایشی از لحاظ ارزش بازار و سودسازی، این موضوع نشان دهنده نقش قابل توجه این صنعت اساسی در وضعیت بنیادی بازار سرمایه دارد و این صنعت مهم امسال عملکرد قابل توجه‌ای را به ثبت رسانده است.
او گفت: در خصوص صنعت پالایشی انتظار می‌رود با تداوم شرایط فعلی و چشم‌انداز مثبت نرخ نفت جهانی، حال این صنعت خوب باشد و شاهد افزایش سودآوری در این صنعت باشیم؛ که این موضوع بسیار بر روند بازار سرمایه اثرگذار خواهد بود.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari