وزیر صمت گفت: اگرچه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی منجر به بروز برخی از مشکلات شد اما بحران به وجود نیاورد؛ این دوران گذار را هم پشت سر می گذاریم.
به گزارش خبرنگار مهر، سید رضا فاطمی امین امروز در نشست هم‌اندیشی با تشکل‌ها و انجمن‌های فعال در بخش صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به حوزه فولاد اظهار کرد: اگرچه در نیمه نخست امسال شاهد عرضه ۲ برابری فولاد در بورس کالا در مقایسه با مدت مشابه پارسال بودیم اما اصرار وزارت صمت بر این است که همه زنجیره فولاد به بورس کالا آمده و به عرضه محصولات خود بپردازند.
وزیر صمت به قیمت گذاری دستوری خودرو نیز اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر شاهد فشار شورای رقابت و الزام خودروسازان به قیمت‌گذاری دستوری بودیم که تبعات خوبی به دنبال نداشت؛ در همین راستا سال گذشته شورای رقابت را از حوزه قیمت گذاری خودرو خارج کردیم.
وی همچنین با اشاره به حوزه ماشین سازی، گفت: حوزه ماشین سازی برای وزارت صمت مهم است بر همین اساس نیز سال گذشته برای نخستین بار معاونت ماشین‌آلات و تجهیزات در وزارتخانه تشکیل شد.
وزیر صمت در ادامه به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اشاره کرد و افزود: بخشی از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین نهادهای دامی، ذرت، جو و غیره اختصاص داشت، اما بخش دیگری از این ارز برای نرخ محاسبه تعرفه واردات مبنای گمرک بود که تورم زیادی ایجاد می‌کرد. در این راستا سود بازرگانی زیر ۳۵ و ۴۰ درصد که در اختیار دولت بود را نصف و برای برخی یک‌چهارم کردیم.
وی اضافه کرد: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هرچند منجر به ایجاد برخی مشکلات شد، اما بحران به وجود نیاورد و این دوران گذار را نیز پشت سر خواهیم گذاشت.
وزیر صمت به رفع نواقص سامانه بهین‌یاب اشاره کرد و گفت: تاکنون نسخه نخست این سامانه رونمایی و استفاده شده است و سال نخستین تجربه آن بود که مشکلاتی نیز به همراه داشت؛ اما امروز نرم‌افزار آن ارتقا یافته و بسیاری از مشکلات آن حل شده است.
فاطمی امین همچنین اظهار کرد: رشد تولید این شرکت‌ها در خردادماه ۲.۵ درصد، تیرماه ۵.۸ درصد، مردادماه ۶.۴ درصد و شهریورماه ۶.۵ درصد بوده است.
وزیر صمت در پایان گفت: این آمارها نشان‌دهنده روند بسیار مناسب تولید بود و به همین ترتیب رشد اشتغال و سرمایه‌گذاری را به دنبال خواهد داشت.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari