بازارهای سهام چین یک شروع مثبت را در آغاز هفته جدید رقم زدند ولی رفته رفته در ادامه روز معاملاتی آسیا با تقویت دلار آمریکا و رکوردشکنی موارد ابتلا در چین سودهای اول روز خود را از دست دادند. در نهایت شانگهای شین جین CSI تنها ۰.۲ درصد بالا آمد در حالی که شانگهای کامپوزیت کاهش ۰.۲ درصدی را تجربه نمود.
کاهش برخی از قوانین سختگیرانه ناشی از همه‌گیری کووید در برخی شهرهای بزرگ چین مورد استقبال بازارهای مالی جهانی قرار گرفت ولی اینکه تعداد موارد ابتلا در کل سرزمین چین در حال رشد است و به بالاترین سطح خود در شش ماه اخیر رسیده باعث شد تا امیدواری‌ها در خصوص کاهش محدودیت‌ها به طور گسترده بسیار کمرنگ شود. علیرغم کاهش قرنطینه‌ها در برخی مناطق، هر روز شهرهای بزرگ جدیدی به دامنه‌ی محدودیت‌های کرونایی می‌پیوندند و با توجه به این که چین با یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های شش ماهه اخیرش روبرو می شود، احتمال برگشت سریع بازارها بسیار ضعیف به نظر می‌رسد.
اثر داده های چین بر نفت
پس از رشد شاخص تولیدات صنعتی طی سه ماهه اخیر، انتظار می‌رود قرنطینه‌های سخت گیرانه این رشد را متوقف کند. در حالی که در ماه سپتامبر شاهد رشد ۶.۳ درصدی این شاخص نسبت به سال قبل بودیم ولی پیش‌بینی می‌شود در ماه اکتبر رشد تولیدات صنعتی به ۵.۲ درصد محدود شود. در ادامه اثرات ناشی از محدودیت های کرونایی همچنین پیش‌بینی می شود که میزان بیکاری هم دست خوش تعدیل شود و پس از پاره شدن نوار کاهش‌های متوالی از ماه می به این سو شاهد ثابت باقی ماندن نرخ بیکاری در سطح ۵.۵% باشیم.
در هفته های اخیر داده‌های واردات و صادرات حاکی از کاهش میزان تقاضا در هر دو جهت بود که موجب افزایش نگرانی‌ها از تضعیف قدرت تقاضا در دومین غول اقتصادی جهان گردید. اخبار این هفته نیز ممکن است دوباره به این نگرانی‌ها دامن بزند. بازار نفت یکی از حساس‌ترین بازارهای بیرون از چین به تحولات این کشور است. چرا که چین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مصرف کنندگان انرژی نقش مهمی در تقاضای جهانی نفت بازی می کند.
فشار دلار بر بازارهای آسیایی و تقاضای نفت
یکی دیگر از موارد با اهمیت در بازار انرژی دلار است. سخنرانی یکی از مقامات فدرال رزرو در خصوص اراده این بانک برای ادامه افزایش های نرخ بهره در دسامبر دوباره دلار را در شروع بازارهای اروپایی در دوشنبه تقویت کرد. می‌دانیم که افزایش ارزش دلار موجب می‌شود که دارایی‌های دلاری برای دارندگان سایر ارزهای خارجی گران‌تر شود. در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود که فدرال رزرو در نشست ماه دسامبر نرخ بهره را ۵۰ واحد اساسی دیگر افزایش دهد.
در نتیجه علاوه بر اثرات اقتصاد داخلی چین، رشد ارزش دلار نیز نقش مهمی در کاهش تقاضا ایفا می‌نماید. بر این اساس، قیمت نفت پس از اینکه هفته گذشته را با کاهش پشت سر گذاشت، هفته جدید را هم تحت تاثیر این دو عامل مهم در مدار نزولی آغاز کرده است. نفت برنت در دو هفته اخیر در یک بازه قیمتی بین حمایت ۹۱ دلار و ۵۰ سنتی و مقاومت ۹۷ دلاری در حال معامله بوده است و مومنتوم چندان قدرتمندی که بتواند این بازه خنثی را بشکند در بازار نداشته‌ایم. مقاومت ۹۷ دلاری در دو ماه و نیم اخیر چند بار موفق شده نفس رالی قیمتی را بگیرد و خریداران را به عقب نشینی وادار کند. در عین حال، وضعیت افقی میانگین های متحرک ۲۰۰ و ۵۰ روزه هم نشان دهنده شرایط سایدویز در بازار است.
ادامه رشد شاخص دلار با تداوم سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو و داده های روز سه‌شنبه چین می توانند نقش مهمی در نگه داشتن مقاومت داینامیک ۲۰۰ روزه بازی کنند. در صورتی که شرایط به همین منوال ادامه یابد بعید نیست که قیمت یک بار دیگر حمایت ۹۱ دلار و ۵۰ سنت را آزمایش نماید. در غیر اینصورت، بسته شدن نرخ بالاتر از میانگین متحرک می‌تواند چراغ سبزی برای محک زدن مقاومت بعدی در سقف بازه خنثی حوالی ۹۷ دلار باشد.
علی مرتضوی – مدیر تحلیل شرکت بین المللی اینوسلو و عضو انجمن تحلیل‌گران تکنیکال بریتانیا – عضو موسسه CFA
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari