سید جواد درواری می‌گوید افزایش فاصله بین ارز بازار آزاد و ارز نیمایی تأثیر مطلوبی بر بازار سرمایه نخواهد داشت و موجب می‌شود سرمایه‌گذاران، بازارهای موازی بازار سرمایه، همچون بازار طلا و ارز را به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بورسی ترجیح دهند.
سید جواد درواری، مدیر سرمایه‌گذاری و سبدگردانی شرکت سبدگردان آمیتیس در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) ضمن انتقاد از اختلاف ارز نیمایی و ارز بازار آزاد بیان کرد: تعداد زیادی از شرکت‌های شاخص‌ساز بازار سرمایه را شرکت‌های کالایی و به‌ اصطلاح دلار محور تشکیل می‌دهند و نرخ ارز تأثیر مستقیم در قیمت تولیدات و محصولات آن‌ها دارد. بنابراین نوسانات نرخ ارز می‌تواند بر سودآوری آن‌ها تأثیر داشته باشد.
وی اضافه کرد: با توجه به نرخ دستوری ارز یا همان نرخ نیمایی، شرکت‌ها موظف هستند قیمت پایه محصولات خود در بورس کالا را با نرخ ارز نیمایی درج کنند و این امر موجب می‌شود گاهی اختلاف معناداری میان قیمت‌ محصولات در بورس کالا و بازار آزاد به وجود آید و همچنین وجوه حاصل از صادرات تولیدات و محصولات خود را با این نرخ (نیمایی) تسعیر کنند.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: افزایش فاصله بین ارز بازار آزاد و ارز نیمایی تأثیر مطلوبی بر بازار سرمایه نخواهد داشت و موجب می‌شود سرمایه‌گذاران، بازارهای موازی بازار سرمایه همچون بازار طلا و ارز را به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بورسی ترجیح دهند. زیرا با توجه به ماهیت دستوری نرخ ارز نیما، قیمت محصولات افزایشی متناسب با افزایش قیمت ارز نداشته و سود حاصل از تسعیر نیز افزایشی نخواهد داشت و این دو موضوع به‌صورت مستقیم بر سود هر سهم شرکت تأثیرگذار خواهند بود و بازده مورد انتظار سرمایه‌گذاران را پوشش نمی‌دهد.
وی افزود: همچنین با افزایش این اختلاف و به وجود آمدن شایعات مبنی برافزایش یک‌باره نرخ ارز نیما و تائید و تکذیب آن توسط مسئولان مربوطه، بازار سرمایه دچار نوسانات شدید شده و رانت‌داران سود حاصل از نوسانات را به جیب خواهند زد و در نهایت، عدم اعتماد سرمایه‌گذاران خرد به بازار سرمایه را به دنبال خواهد داشت.
این مدیر سرمایه‌گذاری ادامه داد: برخی از شرکت‌های بورسی مواد اولیه خود را با نرخ ارز آزاد خریداری می‌کنند، اما مجبور هستند درآمد حاصل از فروش را با نرخ دستوری نیمایی محاسبه کنند که موجب کاهش حاشیه سود شرکت‌ها شده و این موضوع مستقیما به زیان سهامداران است. با نزدیک شدن نرخ ارز نیمایی به نرخ بازار آزاد، درآمد حاصل از فروش شرکت‌ها و حاشیه سود آن‌ها افزایش‌یافته و شرکت‌ها، گزارش‌های ماهانه مطلوب‌تری را ارائه خواهند کرد. افزایش نرخ تسعیر ارز شرکت‌ها، موجب ترغیب سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه می‌شود.
درواری در خاتمه با اشاره به غیر واقعی بودن نرخ‌های سامانه نیما، گفت: نرخ واقعی ارز، نرخی است که هر میزان عرضه، خریدار داشته باشد و هر میزان تقاضا را پوشش دهد و نرخ تسعیر ارز شرکت‌ها، باید نرخ واقعی باشد. تک نرخی شدن نرخ ارز و عدم کنترل دستوری آن قطعا به نفع بازار سرمایه و سهامداران شرکت‌های بورسی خواهد بود.
تمامی حقوق این سایت برای پایگاه خبری بازار سرمایه ایران محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

source

توسط ecokhabari