دو عاملی که بازار را قرمزپوش کرد
بورس نیوز: 
دو عاملی که بازار را قرمزپوش کرد
احسان خاتونی، کارشناس بازار سهام در گفت‌وگو با بورس نیوز مطرح کرد: ریسک سیاسی در بازار متأثر از برخی مسائل که کلیت کشور را درگیر کرده بالا رفته است. ریسک سیاسی در بازار وجود داشت اما قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این دست ریسک‌ها را افزایش داد و از طرفی قیمت‌های جهانی هم با افت همراه شدند به همین خاطر بازار سهام معاملات خود را با روندی منفی سپری کرد. صدور قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران، شاید منجر به بالا رفتن نرخ ارز می‌شد اما انتشار اوراق ریالی مبتنی بر ارز مانع این اتفاق شد. احتمال دارد بازار حمایت شود و فردا به تعادل برسد حتی ممکن است، این روند تا انتهای هفته نیز ادامه یابد.  
وی با اشاره به دو گروه سبزپوش در معاملات تشریح کرد: واکنش مثبت بازار در گروه دارویی متأثر از افزایش نرخ در برخی داروها بود که آن هم فراتر از انتظار بوده است. باید گفت گروه دارو مورد کم‌لطفی قرارگرفته بود تا جایی که انتظار نمی‌رفت دولت چنین اقدامی انجام دهد، به هر جهت افزایش نرخ انجام شد و خریدها در این گروه از هفته‌های گذشته آغازشده است. افزایش تقاضا در گروه سیمان بیشتر ناشی از هیجانات است، البته درخواست افزایش نرخ داشته‌اند اما ۳۵ درصد افزایش نرخ در زمستان تأثیر چندانی بر روند کاری این گروه ندارد، از طرفی نرخ فروش در بورس کالا رقابتی است و بدون افزایش نرخ، سیمانی‌ها بالاتر از نرخ پایه معاملات خود را انجام می‌دهند. 
خاتونی تصریح کرد: قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران بیشتر جنبه تنبیهی دارد، ایران هم واکنش تندی از خود نشان نخواهد داد. دراین‌بین باوجود کم‌رنگ شدن توافق بر جامی می‌توان به این توافق اندک امیدی داشت چراکه قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران در شورای امنیت مطرح نشده و بیشتر هشداردهنده است. با توجه به این موضوعات به نظر می‌رسد دلار در همین محدوده باقی بماند چراکه این نرخ‌ها مقاومت بسیار مهمی برای آن تلقی می‌شود. 
وی در پایان به بورس نیوز گفت: دو گروه خودرویی و پالایشی‌ها برای خرید در قیمت‌های خوبی قرار دارند همچنین ارزنده هستند و می‌توان آن‌ها را برای مقصد سرمایه‌گذاری تا انتهای هفته توصیه کرد. 

source

توسط ecokhabari