پیش بینی ۱۵۰۰ مگاواتی مصرف برق در حوزه رمزارز‌ها
بورس نیوز: آرش کردی، مدیر عامل توانیر، در خصوص رمزارزها اظهار کرد: از سال ۱۴۰۰ رمز ارز در دست بررسی بود و پیگیر نقش رمز ارز‌ها در شبکه برق بودیم، زیرا دوره‌های مختلفی را در این رابطه طی کرده ایم.
وی افزود: قدر السهمی برای رمز ارز‌ها در شبکه برق وجود دارد؛ بخشی که مجاز هستند، براساس قوانین در اوج بار برقشان قطع می‌شوند، اما بخش‌های غیرمجازی نیز هستند که سعی در شناسایی آن‌ها داریم؛ که پیش بینی می‌شود میزان استفاده این بخش بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاوات باشد.
مدیر عامل توانیر اضافه کرد: استراتژی تبادل برق در دنیا امری پذیرفته شده است و دلایل متعدد فنی و اقتصادی دارد ضمن آنکه هرچه بتوانیم میزان تبادل را افزایش دهیم می‌تواند باعث افزایش پایداری شبکه شود.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تبادل برق با کشور‌های همسایه وجود دارد در این زمینه توضیح داد: در شرایط فعلی بحث تبادل با کشور‌های شمالی و افزایش صادرات به پاکستان هم مطرح هست. مطابق قرارداد‌هایی تا ۱۵۰۰ مگاوات امکان صادرات وجود دارد که این عدد می‌تواند به ۲۰۰۰ مگاوات هم برسد.
مدیرعامل توانیر اضافه کرد: نکته اساسی این است که ما محدودیت صادراتی داریم، اما قرارداد‌هایی از پیش داریم و به آن متعهد هستیم، اما اولویت ما قطعاً تأمین نیاز داخل هست.
وی افزود: در خصوص ترکیه نیز مذاکراتی صورت گرفته و منتظر اجرای بررسی‌های نهایی هستیم و در رابطه با برق بها نیز در حال مذاکره هستیم و زیر ساخت‌های صادرات برق به ترکیه تا ۶۰۰ مگاوات فراهم شده است.
مدیر عامل توانیر با اشاره به اینکه سال جاری را با شرایطی پشت سر گذاشتیم که رضایت نسبی مشترکان و به خصوص مشترکان خانگی را به دنبال داشت در این زمینه توضیح داد: رضایت کامل مشترکان خانگی را به دنبال داشتیم و در بخش خانگی برآورد‌ها حاکی از آن است که ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ مگاوات مدیرت مصرف وجود داشت و در سایر بخش‌ها با برنامه ریزی و زمان بندی مدیریت مصرف داشتیم.

source

توسط ecokhabari